Nowy punkt na jachtowej mapie Gdańska
Na Wyspie Sobieszewskiej powstała przystań jachtowa, która już wkrótce trafi pod opiekę Gdańskiego Ośrodka Sportu. Koszt inwestycji, to 6,5 mln zł. Na początku września pierwsze jednostki będą mogły zacumować w nowym miejscu.
- Konsekwentnie budujemy infrastrukturę dla żeglarzy i to jest kolejny punkt na naszej mapie. Akurat ta przystań, to element większej całości ważnego programu stawiającego na rozwój turystyki w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas wizyty.
Inwestycja kosztowała około 6,5 mln zł, a jej budowa rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Przystań powstała z prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzą zamknięty port w kształcie litery "C”. Plan zakłada cumowanie 73 jednostek.
Przygotowano slip (miejsce wodowania żaglówek) dla jednostek pływających o wymiarach 6x6,5 m. Nabrzeże zostało wyposażone w drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koła ratunkowe i postumenty oświetleniowe. Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani wybudowano także budynek bosmanatu z zapleczem socjalnym, pomieszczeniami technicznymi i salą szkoleń dla około 20 osób. Ponadto przy nabrzeżu pojawiła się m.in. wiata z zabudowanym paleniskiem na grill. Została ona funkcjonalnie połączona z salą szkoleniową, umożliwiając organizowanie wydarzeń żeglarskich z wykorzystaniem przestrzeni wiaty i sali szkoleniowej jednocześnie.
Dodatkowo wybudowano również hangar do przechowywania sprzętu pływającego. Przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji, w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej została współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl