Nowy polsko-ukraiński punkt na mapie Gdyni – Spilno Hub
Szósty w Polsce, ale pierwszy na Pomorzu Spilno Hub został otwarty pierwszego dnia wiosny w Gdyni. To wyjątkowe miejsce, w którym dzieci i dorośli uciekający przed wojną mają odnaleźć poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń do integracji. Tworzenie Spilno Hubu w Polsce jest możliwe dzięki współpracy z UNICEF-em
Gdynia jest jednym z dwunastu miast, które rozpoczęły współpracę z UNICEF-em. Tworzenie miejsca, które ma sprzyjać integracji i stanowić dla uchodźców namiastkę Ojczyzny w nowym kraju, to ważny element wspólnej działalności.
- Gdynia zawsze była i jest miastem otwartym – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Od samego początku tej strasznej wojny, gdynianki i gdynianie starają się nieść pomoc. Mamy doświadczenie i mamy rozeznanie, jakie organizacje działają na terenie naszego miasta, jakie są ich doświadczenia, wiemy, na kogo można liczyć. Potrafimy potencjał miejski sprząc z potencjałem organizacji pozarządowych, ale też wzmocnić go cudownymi wolontariuszami, którzy każdego dnia się zgłaszają i chcą realizować swoją misję. Dlatego fundusze, które udało nam się pozyskać, sprawiają, że będziemy mogli pomagać jeszcze lepiej, bardziej skutecznie, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
Spilno Hub przy Starowiejskiej 25
Sercem wsparcia ma być Spilno Hub przy ulicy Starowiejskiej 25. W środku znalazła się przestrzeń na punkt informacyjny, wspólne spotkania i ogólnodostępne stanowisko komputerowe. Jest też kilka pokojów konsultacji, które pozwolą specjalistom pracować z osobami potrzebującymi pomocy oraz kącik zabaw dla dzieci i Galeria Małego Artysty.
- „Spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie”, czyli razem. Chcemy zatem razem nieść kompleksowe wsparcie dzieciom i ich rodzinom, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale nie tylko. Spilno ma pełnić funkcję centrum lokalnej społeczności, czyli miejsca, w którym każdy czuje się dobrze – mówi Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. - Bardzo się cieszę, że Gdynia jest szóstym miastem w Polsce i pierwszym w tym regionie, które otworzyło Spilno Hub. Mam nadzieję, że gdyńska społeczność będzie chętnie korzystać z tej przestrzeni tak jak społeczności w Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Poznaniu i Katowicach.
- W Gdyni tworzyliśmy Spilno od podstaw, korzystając z lokalu, który jest własnością gminy – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Co ciekawe sam pomysł wielokulturowego miejsca, jest starszy niż sama wojna, w Gdyni bowiem chcieliśmy stworzyć taką przestrzeń już jakiś czas temu. Był to pomysł pani Alicji Bajduszewskiej, twórczyni pierwszych klas przygotowawczych dla dzieci z doświadczeniem migracyjnym w Szkole Podstawowej nr 26, która teraz będzie koordynowała Spilno.
W otwarciu gdyńskiego Spilno Hubu wzięli udział: konsul generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi, przedstawiciele władz miasta, Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF oraz zaproszeni goście i dziennikarze. Podczas uroczystości wystąpili ukraińscy artyści z Młodzieżowego Domu Kultury. Nie zabrakło również najmłodszych – tuż po oficjalnym otwarciu, przy Starowiejskiej 25 odbyły się warsztaty z arteterapii dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 21, prowadzone przez specjalistów z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.
Co się będzie działo w gdyńskim Spilno Hubie?
Planów jest wiele. Przede wszystkim, uchodźcy, którzy trafiają do Gdyni, znajdą tam wszystkie potrzebne informacje na temat życia, edukacji, zdrowia, pracy w nowym kraju i naszym mieście. W Spilno będą pracować specjaliści z dobrą znajomością języka ukraińskiego, w tym psychologowie, pedagodzy, nauczyciele.
- Przede wszystkim chcemy wspierać i wyrównywać szanse – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia Urzędu Miasta Gdyni i koordynator współpracy z UNICEF-em w Gdyni. - W Spilno Hubie będą się odbywać m.in. zajęcia plastyczne, terapeutyczne, wyrównawcze i opiekuńcze dla dzieci. Zależy nam na uruchomieniu kursów, które pomogą znaleźć nową pracę. Ale będzie też przestrzeń na integrację polsko-ukraińską, spotkania dla rodzin i dorosłych. Wierzymy, że mieszkający w Gdyni goście z Ukrainy, ale nie tylko, szybko poczują się gospodarzami tej przestrzeni i sami będą organizować takie aktywności, które są im potrzebne - podobnie jak w gdyńskich Przystaniach.
Działania w najbliższym tygodniu
Poniedziałek 27.03, przebiegać będzie pod hasłem zdrowia we współpracy z Pomorską Medyczną Szkołą Policealną.
We wtorek, 28.03 zajęcia dla dzieci i konsultacje dla rodziców przy Starowiejskiej 25 prowadzić będą specjaliści z trzech gdyńskich Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Środa, 29.03 to dzień językowo artystyczny, w którym zaplanowano pokazowe lekcje języka polskiego w wykonaniu przedstawicieli Centrum Kulturalno-Językowego Amber Shire i warsztaty „Las w szkle” dla rodzin z Polski i Ukrainy.
W czwartek, 30.03 zajęcia dla dzieci i konsultacje dla rodziców poprowadzą specjaliści z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.
Piątek, 31.03 to dzień z kulturą ukraińską przygotowany przez Fundację Przytulny Domek.
Zapisy na wszystkie aktywności dostępne będą na Facebooku Gdyni Edukacyjnej.
fot.Magdalena Czernek/UMGdy