Nowy park kieszonkowy przy ulicy Jana Kilińskiego
Mieszkańcy Gdyni mogą już korzystać z uroków parku kieszonkowego zlokalizowanego przy splocie ulic Jana Kilińskiego z Antoniego Abrahama w Śródmieściu. To kolejna zielona inwestycja realizowana w ramach KLIMATycznego Centrum.
Gdynia konsekwentnie rozwija obszary zielone, a przyjazne przestrzenie miejskie w otulinie zieleni cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. Park Centralny, „ziołowa oaza” na Dąbrowie, Molo Południowe, zielony skwer oraz ogród deszczowy przy ulicy Starodworcowej na Wielkim Kacku czy park przy ul. Dantyszka, to tylko część inwestycji w ramach zielonej strategii, którą realizuje miasto Gdynia.
- Park przy ul. Jana Kilińskiego wpisuje się we współczesne trendy i potrzeby projektowania zieleni w warunkach miejskich. Oddana przestrzeń jest nie tylko miejscem wypoczynku dla mieszkańców, ale także dzięki przyjaznym środowisku nawierzchniom przepuszczalnym mamy możliwość zatrzymania znacznych ilości wód opadowych w gruncie i zasilenie nimi stworzonego miejsca na ogród deszczowy. Cieszy mnie kolejna zielona inwestycja zrealizowana w ramach KLIMATycznego Centrum – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
W projekcie „kieszonki”, realizowanej w ramach KLIMATycznego Centrum znalazły się rozwiązania uwzględniające zmiany klimatyczne, małą retencję i zachowanie bioróżnorodności. Na terenie parku pojawiły się krzewy, byliny, rośliny cebulowe, drzewa, trawnik oraz nawierzchnie mineralne.
Park kieszonkowy zlokalizowany przy splocie ulic Jana Kilińskiego z Antoniego Abrahama w Śródmieściu, teren przed i po realizacji inwestycji, fot. Wydział Ogrodnika Miasta.
- Inspiracją projektu była twórczość modernistyczna holenderskiego malarza Pieta Mondriana. W przestrzeni parku zostały wykonane geometryczne niebieskie i czerwone nawierzchnie, które komponują się z naturalną zielenią roślin. Centralną część parku stanowi otwarta przestrzeń dla aktywnej rekreacji i spotkań mieszkańców, nad którą dominować będzie dąb omszony, drzewo które w stworzonych warunkach powinno zbudować rozłożystą koronę i może dorastać nawet do 20 m wysokości - mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
Całość dopełniły elementy małej architektury: geometryczne ławki i siedziska betonowe wykończone trwałym drewnem egzotycznym. Przewidziano również atrakcję dla dzieci w postaci trzech trampolin wbudowanych na stałe w nawierzchnię parku. Inwestycję koordynował Wydział Ogrodnika Miasta.
- Śródmieście Gdyni stale się zmienia. Nowa infrastruktura dedykowana pieszym i rowerzystom, parki oraz strefy relaksu tworzone są z myślą o gdynianach. Jest ekologicznie i klimatycznie, a to sprzyja satysfakcji z mieszkania w naszym pięknym mieście – podkreśla Elżbieta Raczyńska, radna miasta.
KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Plan KLIMATycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.
Źródło: UM Gdynia