Nowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Od wczoraj nowym dyrektorem MOPR jest Małgorzata Niemkiewicz. Nominację na to stanowisko otrzymała z rąk prezydenta Pawła Adamowicza, rozpocznie pracę 1 sierpnia i ma konkretne pomysły na rozwój ośrodka.
To dobry moment na wprowadzenie zmian w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Czas na wprowadzanie innowacji społecznych dla mieszkańców – powiedział podczas wręczania nominacji nowej dyrektor MOPR prezydent Adamowicz.
Małgorzata Niemkiewicz jest gdańszczanką, i przez ostatnie dwadzieścia lat pracowała w Caritas Archidiecezji Gdańskiej, gdzie ostatnio zajmowała stanowisko sekretarza zarządu. Jest doktorem nauk społecznych, przewodniczącą Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, wiceprzewodniczącą Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych, członkinią Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej oraz Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego.
Małgorzata Niemkiewicz podjęła decyzję o przystąpieniu do konkursu nie tylko ze względu na rozwój zawodowy, ale również na wyjątkowy moment, w którym go ogłoszono.
-Wydzielenie Gdańskiego Centrum Świadczeń ze struktury MOPR to w mojej opinii ogromna szansa na zmianę jakościową w pracy socjalnej. To więcej czasu na rzeczywistą pracę w środowisku i na włączanie się w inicjatywy lokalne. To więcej czasu na budowanie zespołów, składających się z wielu podmiotów, zajmujących się rozpoznawaniem i odpowiadaniem na potrzeby i problemy klientów MOPR-u. To również możliwość skupienia się na zapobieganiu, na swoistej „profilaktyce społecznej”, która jest dla mnie bardzo ważna – mówi nowa dyrektor MOPR-u.
- Serdecznie witam na polu pracy w obszarze polityki społecznej Miasta. MOPR jest jednym z filarów jej realizacji. Życzę owocnej i efektywnej współpracy z partnerami i organizacjami pozarządowymi na rzecz mieszkańców. Misja MOPRu „Nasze wsparcie – Twoja samodzielność” jak wiemy wymaga innowacji społecznych, zmieniamy i rozwijamy się dla Gdańszczan – mówił podczas powitania nowej dyrektor MOPR-u Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.
Najbliższe plany
W najbliższym czasie nowa pani dyrektor chce poznać zespół oraz organizacje współpracujące. W działaniach MOPRU widzi miejsce na innowacje społeczne. - Na początek z zastosowaniem nowych koncepcji animacji środowisk, budowania lokalnego oparcia społecznego dla osób wymagających wsparcia. Ważne jest dla mnie zastosowanie narzędzi ekonomii społecznej w kreowaniu miejsc pracy dla osób mających szczególne trudności na rynku pracy, a w dalszej perspektywie działania według diagnozowanych potrzeb, pojawiających się wizji i istniejących możliwości. Szczególnie w koncepcji budowania społecznie odpowiedzialnego terytorium – mówi Małgorzata Niemkiewicz.
Jednym z autorytetów dla nowej dyrektor MOPR jest Muhhamad Yunus, noblista, który opracował pojęcie mikrokredytu i w ten sposób dał ludziom możliwości zarobienia na swoje utrzymanie. Ważne są dla niej słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy, mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz. Pomagaj, mimo wszystko”.
MOPR po zmianach 1 lipca
Przypomnijmy, po wydzieleniu z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z dniem 1 lipca Gdańskiego Centrum Świadczeń, MOPR stał się jednostką zatrudniającą ok. 460 osób z budżetem ponad 140 mln zł rocznie. Reorganizacja ma charakter zarządczy, przyczyni się do lepszej organizacji pracy i zwiększeniu efektywności podejmowanych działań pomocowych. Dzięki rozdzieleniu działań możliwe będzie maksymalne zindywidualizowanie form pracy z najbardziej potrzebującymi.
Źródło: prasowy UM Gdańsk