Nowy dach Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wyróżniony w branżowym konkursie
Renowacja dachu gdańskiej Bazyliki Mariackiej została wyróżniona w VII edycji konkursu „Pochwal się dachem”. Wydarzenie organizowane jest przez portal dachy.info.pl – najstarszy na polskim rynku serwis poświęcony branży dachowej i dekarskiej. Projekt został nagrodzony w kategorii „Renowacje – pokrycie dachu dachówką ceramiczną mnich-mniszka”. Redakcja doceniła zarówno jakość pracy, pochodzącego z Malborka wykonawcy, jak i użyte przez niego materiały
Renowacja dachu zwanego „Koroną Gdańska” była jednym z ważniejszych i bardziej pracochłonnych elementów kapitalnego remontu świątyni, którego zakończenie ogłoszono w styczniu br. Za prace na dachu kościoła odpowiadało malborskie Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków K. Osuchowski A. Babik. Działania prowadzone były pod okiem konserwatora zabytków obejmując m.in. remont więźby i wymianę pokrycia dachowego. Ze względu na wyjątkowy charakter obiektu, wykonawca zastosował historyczny typ dachówki „mnich-mniszka” oraz specjalistyczne membrany dachowe, używane przy renowacjach obiektów zabytkowych.
– Remontując obiekt takiej klasy nie można iść na kompromisy, jeśli chodzi o jakość materiałów. Dach to jeden z najbardziej narażonych na pożary elementów konstrukcji, czego smutny przykład mieliśmy nie tak dawno w postaci paryskiej katedry Notre-Dame. By uniknąć podobnej tragedii, w gdańskiej bazylice zastosowano nowoczesne membrany dachowe, które cechują się wysokim poziomem niepalności, wytrzymałością oraz odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Nasze materiały nie po raz pierwszy stosowane są przy renowacji obiektu zabytkowego. Poza Bazyliką Mariacką w Gdańsku użyto ich do ochrony takich obiektów, jak m.in. brama główna Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy Kościół Mariacki w Chojnie – tłumaczy Mariusz Długosz, mistrz dekarski i ekspert firmy Dorken Delta.
Wyróżniona w konkursie wymiana pokrycia dachu i remont więźby dachowej to część projektu rewitalizacji Bazyliki Mariackiej realizowanego w latach 2017-2020. Poza remontem dachu prace objęły też m.in. rewitalizację elewacji i okien witrażowych, przebudowę prezbiterium, adaptację dawnej kotłowni na salę edukacyjną czy prace konserwatorskie przy Ołtarzu Głównym. Remont sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej, środków miasta Gdańska, środków własnych parafii oraz dzięki zaangażowaniu darczyńców.
– Remont dachu Bazyliki Mariackiej był dla nas dużym wyzwaniem, ale jego zakończenie ogromną satysfakcją – mówi Informatorowi Pomorza Alicja Babik, wykonawca remontu. – Pewne utrudnienie stanowiła lokalizacja obiektu w centrum miasta i związane z tym kwestie, takie jak transport materiałów czy ograniczenia czasowe dotyczące wjazdu. Największym zadaniem była rozbiórka starego, betonowego poszycia dachu oraz wykonanie drewnianych pomostów nad nieosłoniętym sklepieniem kościoła. Do ich budowy użyliśmy 3 tys. m2 płyty OSB i 2800 kg gwoździ, a wszystkie materiały były wnoszone i znoszone jedynie siłą ludzkich mięśni.
Remont tego gotyckiego zabytku był największym od czasów powojennej odbudowy w latach 40. i 50. Wszystko odbywało się pod nadzorem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i rady naukowo-konserwatorskiej powołanej w tym celu przy Bazylice. Renowacja o takiej skali była poważnym wyzwaniem technicznym.
– W pracy na wysokości nie pomagała pogoda. Wietrzne i deszczowe lato mocno utrudniało zabezpieczenie odkrytego na jakiś czas dachu. Bardzo dobrze wyglądała jednak współpraca z dostawcami materiałów, dzięki czemu wszystkie prace zrealizowaliśmy w terminie, a dziś możemy cieszyć się wspaniałym widokiem nowego dachu Bazyliki – dodaje Alicja Babik.
Fot. mat. pras. Dorken Delta