Nowe zajęcia dla TurboPrzedszkolaków i ich rodziców w Gdyni
Worek nowości finansowanych ze środków unijnych dla dziewięciu gdyńskich przedszkoli „wysypał się”. Najpierw wyposażono trzy placówki w niezbędny sprzęt na potrzeby nowych miejsc przedszkolnych, potem wszystkie przedszkola otrzymały m.in. tablice i rzutniki multimedialne czy projektory. Teraz czas na kolejne duże zakupy. Placówki, które realizują projekt „Gdyńskie turboprzedszkolaki - program podnoszenia jakości usług oraz tworzenia nowych miejsc w ośrodkach wychowania przedszkolnego w Gdyni”, otrzymały właśnie nowoczesny sprzęt do zajęć z legorobotyki. Ale na tym nie koniec dobrych wiadomości – jest też ciekawa propozycja warsztatów tematycznych dla rodziców.
W dobie zmieniającego się świata za kilkadziesiąt lat to właśnie one – roboty - mogą wyręczyć człowieka w wielu czynnościach, np. w pracy przy zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, a nawet w oprowadzaniu turystów. Brzmi jak film z gatunku science-fiction? Pokolenie najmłodszych gdynian może być pierwszym, dla których roboty będą tak zwyczajne, jak dla nas dziś telefon czy tablet.
– Świat, w którym żyjemy, cały czas zmienia się. Rozwój technologii sprawił, że programowanie stało się cenną umiejętnością poszukiwaną na rynku pracy. Oczywiście, nie każdy będzie programistką lub programistą, ale myśląc o zorganizowaniu zajęć z legorobotyki, mieliśmy na uwadze przede wszystkim rozwój kompetencji kluczowych najmłodszych gdynian, czyli konstruktywne analizowanie szczegółów, logiczne i kreatywne myślenie, rozwiązywanie problemów i umiejętności współpracy z innymi. Pomogą w tym inteligentne klocki Lego, wysokiej klasy sprzęt, który został zakupiony dla przedszkoli realizujących projekt, oraz specjaliści w tej dziedzinie – prowadzący zajęcia z wykorzystaniem nowatorskich metod nauczania. Nie mam wątpliwości, że budowanie i programowanie własnych robotów rozbudzi w turboprzedszkolakach niezmierzone pokłady wyobraźni i da wiele radości – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W ramach projektu zaplanowano blisko 600 godzin zajęć z legorobotyki dla dzieci w przedszkolu nr 11, 29, 32, 35, 43, 48 i oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 11, nr 43 i Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 3 w Gdyni. Na potrzeby ich realizacji zakupiono pakiety edukacyjne i ładowarki do akumulatorów. Każdy pakiet zawiera inteligentne klocki Lego i oprogramowanie m.in. z gotowymi instrukcjami budowy. Całość zakupu materiałów do zajęć opiewa na kwotę blisko 35 tys. zł. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, kreatywne zajęcia w przedszkolach ruszą w momencie ustąpienia pandemii koronawirusa.
Z kolei dla rodziców dzieci z tych przedszkoli, które uczestniczą w realizacji projektu, na początku czerwca ruszają ciekawe warsztaty tematyczne.
– We współpracy ze specjalistami przygotowaliśmy cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych na temat trudnej sztuki komunikacji z dzieckiem i dotyczące żywienia przedszkolaków. Dzięki nim rodzice dowiedzą się więcej o tym, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem i być słuchanym, poznają nowe sposoby odkrywania dziecięcych potrzeb i możliwości. Z kolei dietetyk skupi się na omówieniu najważniejszych aspektów prawidłowej diety dzieci. Dbając o bezpieczeństwo gdynian w dobie koronawirusa, część z tych zajęć odbędzie się online. Gdy będzie to tylko możliwe, warsztaty „wrócą” do tradycyjnej formy spotkań w przedszkolach – mówi Agata Sychowska, koordynator projektu w Wydziale Edukacji UM w Gdyni.
Przypomnijmy, że działania w ramach projektu prowadzone są kompleksowo od 2018 r. Obok stworzenia nowych miejsc w przedszkolnych, szerokiej oferty różnych zajęć dla dzieci i warsztatów dla rodziców, zakupu sprzętów i wyposażenia, to również kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych oraz specjalistycznych szkoleniach. Planowana jest także budowa placów zabaw wraz z ich wyposażeniem.
Źródło: UM Gdynia