Nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych
9 lipca ogłoszono wyniki konkursu na dotację dzięki którym pięć spółdzielni stworzy miejsca pracy dla 22 osób.
Pięć różnych spółdzielni dostało dotację na nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych od Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. W sumie na ten cel przeznaczono 457 tysięcy złotych.
O cieKAWEJ zrobiło się głośno w maju b.r., kiedy odbyła się zbiórka crowdfundingowa na zakup ekspresu na potrzeby nowego lokalu powstającego pod adresem Świętojańska 68 w Gdańsku. Wtedy też poznaliśmy koncepcję kawiarni, w której zatrudnienie za barem znajdzie m.in. pięcioro dorosłych wychowanków warsztatów terapii zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku.
Od początku jednak wiadomo było, że aby wyremontować lokal na Głównym Mieście i jego zaplecze - kuchnię przy ul. Gościnnej na Oruni (w budynku dawnego Gimnazjum nr 10), potrzebna będzie dotacja od Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota.
Spółdzielnia Socjalna Się Kręci w Tczewie
To jedyna w powiecie tczewskim spółdzielnia socjalna. Tworzy markę Spółdzielni Lodziarskiej Jasna, która prowadzi produkcję i sprzedaż lodów rzemieślniczych na bazie naturalnych składników pozyskiwanych głównie od lokalnych dostawców. Lody sprzedawane będą z chłodziarek na rowerach cargo. Spółdzielnia dostarczać będzie lody do kawiarnii i cukierni. Sezonowa sprzedaż otwarta została w miasteczku kontenerowym w 100czni w Gdańsku. Marka czerpie z miejskich tradycji – nazwa pochodzi z lokalnej legendy, w ofercie smaków lodów są także te o smaku lokalnego piwa Gryf. Zatrudnia pięć osób ze środowiska osób z niepełnosprawnością i powracających na rynek pracy. Kolejne cztery także będą pochodziły z grup osób z niepełnosprawnością i szczególnie oddalonych od rynku pracy.
Spółdzielnia Socjalna Gród Gotów w gminie Sulęczyno
Spółdzielnia w Węsiorach rozwija działalność w branży turystycznej wokół obiektu Gród Gotów i rezerwatu Kamienne Kręgi oraz usługowej – realizuje zlecenia instalatorskie (światłowody, przyłącza, monitoring). Dwa miejsca pracy dla osób długotrwale bezrobotnych powstają do obsługi parkingu odpowiedzialnego społecznie oraz wykonawstwa usług przyłączeniowych (zakup pojazdu, sprzętu, przeszkolenie i zatrudnienie kierowcy).
Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze w Stężycy
Wzgórze jest spółdzielnią, której współzałożycielami są osoby z niepełnosprawnością, zatrudnia uczestników warsztatów terapii zajęciowej w branży usług gastronomicznych i cateringowych. Tworzy “Cafe Niespodziankę” – miejsce łączące pizzerię i warsztaty. Nowe miejsce otwarte szczególnie na rodziny, w którym pięć osób z niepełnosprawnością stawiać będzie pierwsze kroki na rynku pracy na stanowiskach pracownika rękodzieła i pomocy kuchennej.
Spółdzielnia Socjalna DALBA w Pucku
Spółdzielnia prowadzi w Pucku pierwszy browar spółdzielczy w Polsce i pub w Gdańsku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w branży piwowarskiej i innowacji społecznej. Zatrudnia 18 osób z niepełnosprawnością intelektualną przy warzeniu piwa, a także pracach porządkowych i usługach komunalnych dla firm i samorządów. Przy rozwoju linii produkcyjnej prace znajdzie kolejne pięć osób. Należy do niej foodtruck przerobiony na “beertruck”. Pracuje nad stworzeniem franczyzy społecznej pubu (powstać mają w Łodzi i Rzeszowie), rozwija współpracę międzynarodową. DALBA stworzyła pierwszy na świecie, innowacyjny program nauki nurkowania o charakterze rehabilitacyjnym i terapeutycznym (Pojąć Głębię) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Kawiarnia-cieKAWA-oraz-inne-biznesy-spoleczne-w-Gdansku-i-w-metropolii,a,119445