mobile

Nowe drzewa, krzewy i byliny. Planujemy nasadzenia

Blisko 170 nowych drzew, ponad 1600 krzewów i kolejne setki bylin, pnączy, roślin cebulowych oraz miododajnych łąk kwietnych – w przyszłym roku zazieleni się w Gdyni. Tak liczbowo wygląda plan nowych nasadzeń, który przygotował Wydział Ogrodnika Miasta. Rośliny pojawią się w różnych dzielnicach miasta, zarówno przy ulicach, jak i w zorganizowanych rabatach czy zieleńcach. Do 7 grudnia zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty w ogłoszonym niedawno przetargu.

informacja prasowa
Nowe drzewa, krzewy i byliny. Planujemy nasadzenia

Setki nowych roślin pojawią się w różnych miejscach w praktycznie całej Gdyni – w tym w pasach zieleni przy ważniejszych drogowych arteriach czy osiedlowych ulicach, w miejscach dotychczas zajmowanych przez trawniki czy innych przestrzeniach, które odwiedzają na co dzień gdynianie. Wydział Ogrodnika Miasta przygotował już długofalowy plan nowych nasadzeń, który będzie realizowany – według wstępnych założeń – co najmniej przez okres kilkunastu miesięcy.

Ogłoszono już przetarg, a zainteresowani wykonawcy będą musieli zająć się nie tylko samymi nasadzeniami zieleni, ale i (w niektórych przypadkach) ich późniejszym zabezpieczeniem oraz pielęgnacją przez kolejne miesiące. Czas na składanie ofert upłynie 7 grudnia, a zamówienie podzielono na części. O wyborze oferty zadecydują kryteria: cena brutto (60% punktacji) oraz zaproponowany termin wykonania (40% punktacji).

Więcej informacji o postępowaniu i dokumentacja przetargu dostępna na platformie Smart PZP Urzędu Miasta Gdyni.
 

Nowe zieleńce, rabaty i rekompensaty


Co dokładnie zazieleni się w Gdyni? Warto podkreślić, że miejski ogrodnik planuje w najbliższym czasie nasadzenia nie tylko o charakterze rekompensaty – czyli w miejsce drzew usuniętych np. ze względu na prowadzone prace budowlane czy remonty, zgodnie z obowiązującym prawem – ale także te, dzięki którym powstaną zupełnie nowe zielone oazy w mieście.

To m.in. zamiana dotychczasowych trawników na kolejne rabaty złożone z estetycznych roślin czy dodatkowe nasadzenia w miejscach chętnie odwiedzanych przez gdynian, czyli w parkach i przy skwerach. Wśród wydzielonych części zamówienia znajdziemy lokalizacje w różnych częściach miasta:
 

  • przy ulicach w całej Gdyni, w tym: ul. Wrocławska, Techniczna, Architektów, Mysłowicka, Wielkopolska, al. Zwycięstwa, Armatorów, Olimpijska, Sandomierska, Łowicka, Leśna, Górnicza, Starodworcowa, Radosna, Gryfa pomorskiego, Nałkowskiej, Łanowa, Szafranowa, Chwarznieńska, Wiczlińska, Apollina, Afrodyty, Skwer ks. Mowińskiego, Małokacka, Wielkokacka, Graniczna, Niska, Witomińska, 3 Maja, Kalksztajnów, Chylońska, Płk. Dąbka, Ledóchowskiego, Kopernika;
  • teren przy pomniku Pamięci Rozstrzelanych Harcerzy w Gdyni (ul. Frezerów);
  • teren przy skrzyżowaniu ul. Powstania Styczniowego i ul. Legionów;
  • teren przy Pomniku Ofiar I Wojny Światowej (ul. Działdowska);
  • park rodzinny przy ul. Spokojnej;
  • teren przy ul. Mariackiej i ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego;
  • Aleja 17 Grudnia i rabata retencyjna w parku kieszonkowym przy ul. Kilińskiego;
  • teren przy ul. Halickiej.

- Wiemy, że dla współczesnych miast i ich mieszkańców więcej zieleni i miejsc do rekreacji na łonie natury to już nie tylko kwestia estetyki, ale także poziomu jakości życia, wpływu na środowisko i zachodzące zmiany klimatyczne. Planujemy w najbliższym czasie nie tylko nasadzenia o charakterze rekompensacyjnym, ale przede wszystkim zakładanie nowych rabat i zagospodarowywanie dodatkowych przestrzeni. Ze względu na rozproszenie nowych nasadzeń po całym mieście trudno dostrzec ich skalę, ale to setki nowych drzew, krzewów i innych roślin, które systematycznie będą pojawiać się w różnych dzielnicach Gdyni, zarówno przy ulicach, jak w pobliżu osiedli mieszkaniowych, w parkach czy w miejscu trawników – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

 

Nowe i dobrze znane gatunki


Liczby roślin, które pojawią się w ten sposób w Gdyni robią wrażenie – postępowanie uwzględnia aż 169 nowych drzew1674 sztuk krzewów, 811 sztuk bylin399 winobluszczy, 165 roślin cebulowych i ponad 80 kilogramów mieszanki roślin miododajnych (łąk kwietnych).

Tysiące roślin w różnych miejscach oznaczają też dziesiątki różnych gatunków. Jak podkreśla miejski ogrodnik, część z nich systematycznie powtarza się wśród miejskich nasadzeń od lat ze względu na swoje cechy czy wytrzymałość, ale w planach można też znaleźć rzadziej spotykane drzewa, krzewy czy byliny.
 

- Obok sprawdzonych, dobrze rosnących w trudnych warunkach miejskich drzew, takich jak lipa drobnolistna „Greenspire”, klon pospolity czy dąb szypułkowy pojawi się również kilka odmian ozdobnych wiśni i jabłoni. Z ciekawostek dendrologicznych zaplanowaliśmy wzbogacenie miejskiego drzewostanu o pojedyncze egzemplarze leszczyny tureckiej, glediczji trójcierniowej i kasztanowców czerwonych – zapowiada Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni.


Wśród najczęściej powtarzających się gatunków można znaleźć ponadto m.in. róże, berberysy, jeżówki, hortensje bukietowe, miskanty chińskie czy czosnki olbrzymie.

Przypomnijmy, że oprócz regularnych nasadzeń i rekompensat nadzorowanych przez Wydział Ogrodnika Miasta, w Gdyni systematycznie powstają też inne miejsca z nową zielenią.

Aktualnie toczą się między innymi prace związane z budową trzeciego etapu Parku Centralnego, który zazieleni teren położony przy al. marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej oraz stworzy nowe przestrzenie do wypoczynku i rekreacji. W ostatnich latach rośnie też liczba miejskich parków kieszonkowych, które pojawiają się w różnych dzielnicach. Od dłuższego czasu w gdyńskim Śródmieściu realizowany jest też projekt KLIMATycznego Centrum Gdyni, który zakłada „odzyskiwanie” przestrzeni dla pieszych i rowerzystów oraz ich zazielenianie.

fot. Kamil Złoch/gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda