mobile

Nowa wystawa w Muzeum Bursztynu

„Moim zdaniem...” to tytuł projektu artystycznego oraz wystawy biżuterii z komunikatem. W nowo otwartym Muzeum Bursztynu zaprezentowanych zostanie niemal 300 prac stworzonych przez 130 autorów pochodzących z prawie wszystkich kontynentów. Wystawa w Wielkim Młynie będzie otwarta do 31 stycznia 2022 r.

Informacja prasowa
Nowa wystawa w Muzeum Bursztynu

Pomysł zaprezentowania współczesnej biżuterii z komunikatem narodził się w 2013 r. Ostatecznie projekt „Moim zdaniem…” okazał się działaniem z pogranicza sztuki i socjologii.

Czym jest biżuteria z komunikatem?

Biżuterią z komunikatem może być pierścionek zaręczynowy z kamieniem w kolorze oczu narzeczonej, obrączka na znak zaślubin, broszka po zmarłej babci czy patriotyczny sygnet z orłem w koronie. Ale nie tylko… Może to być także biżuteria czy obiekty złotnicze, poprzez które artyści mogą wyrażać swoje zdanie, opinie i emocje. Twórcy projektu „Moim zdaniem…” apelują więc do nich: „Żebyście to, co Was cieszy czy smuci, co drażni lub wywołuje radość, co gnębi i gniecie, wyrazili biżuterią, w czytelnym dla odbiorcy komunikacie”.

Co zobaczymy na wystawie?

Ekspozycja biżuterii z komunikatem po raz pierwszy została pokazana publiczności w 2018 r. w Krakowie na targach Jubinale. Mieściła się wówczas w ośmiu gablotach.

– W Muzeum Bursztynu zobaczymy już 19. odsłonę, a kolekcja rozrosła się do 24 gablot – informuje Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. – Pandemia z jednej strony zrujnowała kalendarz kolejnych prezentacji, ale z drugiej zaktywizowała twórców, wiele prac zostało nadesłanych w ostatnich tygodniach.

Większość twórców pochodzi z Polski, ale reprezentowane są też pozostałe kontynenty (poza Antarktydą). Tematyka prac będzie bardzo szeroka. Wiele z nich będzie bardzo mocnych w swoim wyrazie, jak np. komentarze do dyskusji o polskości, różnorodności i kobiecości albo głosy w sprawie emigrantów, molestowania seksualnego czy zabijania zwierząt. Zobaczymy też współczesne amulety, jak np. medaliki antykowidowe i maseczkę w formie naszyjnika.

– Nie ograniczamy tematów, które autorzy mogliby czy chcieliby poruszyć, jednak w regulaminie poprosiliśmy o wyłączenie z dyskusji realizacji mających ścisły związek z religią i symboliką sakralną – wyjaśnia Marek Nowaczyk, historyk sztuki i artysta, współtwórca wystawy. – Dlaczego? Bo to superproste.

– I kuszące, żeby być agresywnym w wyrazie – dopowiada Mariusz Pajączkowski, złotnik i twórca biżuterii artystycznej, założyciel Galerii Otwartej w Sandomierzu, który także jest współtwórcą wystawy.

Co dziś inspiruje artystów?

Pomysłodawcy projektu „Moim zdaniem…” zgodnie przyznają jednak, że wielu artystów ma problem z przekazaniem poprzez biżuterię czy obiekt złotniczy komunikatu w sposób czytelny dla odbiorcy.

– Faktem jest, że od połowy lat 70. XX w. wystawy biżuterii głównie opierały się na formie, a nie na komunikacie – argumentuje Marek Nowaczyk. – Nie ma się więc co dziwić, że trudno artystom zmienić swój artystyczny sposób widzenia biżuterii.

O tym, co dziś inspiruje twórców współczesnej biżuterii, Marek Nowaczyk i Mariusz Pajączkowski będą opowiadać więcej podczas Bursztynowego weekendu na skwerze Heweliusza, obok Wielkiego Młyna. Spotkanie rozpocznie się w sobotę, 24 lipca 2021 r. o godz. 12.00. Natomiast wystawę „Moim zdaniem…” będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2022 r. Informacja o aktualnych godzinach otwarcia nowego Muzeum Bursztynu znajduje są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Fot. Agnieszka Grabowska/Muzeum Gdańska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda