mobile

Nowa wystawa połączy pokolenia i Kraków z Gdynią

Ta wystawa nie tylko połączy pokolenia, ale również Gdynię z Krakowem. Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na wystawie w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Będzie tu można nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać. Mecenasem wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” jest gdyńska firma Trefl. Ekspozycja będzie dostępna od 17 lutego do 7 stycznia 2024 roku.

informacja prasowa
Nowa wystawa połączy pokolenia i Kraków z Gdynią

Gdyńska firma Trefl, która produkuje puzzle, gry, zabawki i książki, nie tylko angażuje się we wsparcie sportu, ale także kultury. Wystawa, która pojawi się w Krakowie, to doskonały pomysł na kreatywne spędzenie czasu dla tamtejszych mieszkańców i przyjezdnych z Trójmiasta.

Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej. O popularnych i wymarzonych grach, aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych. Ale także o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad: od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX wieku.

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks.

Bohaterów komiksu Janusza Christy będzie można także zobaczyć na oryginalnym opakowaniu puzzli Trefla z 1985 roku. Na wystawie nie zabraknie też tytułowego trzepaka z epoki oraz komputera Atari.

Pośród eksponatów znajduje się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez muzeum od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku.
 

– Prace nad wystawą rozpoczęliśmy od ogłoszenia zbiórki w grudniu 2021 roku. Dostaliśmy kilkadziesiąt propozycji przekazania na wystawę pamiątek z dzieciństwa, wiele z nich opatrzonych wspomnieniami. Właściwie od każdej osoby, która się z nami skontaktowała, będziemy coś pokazywać – to prawie 50 osób – opowiada kuratorka wystawy Agata Klimek-Zdeb.

Ekspozycja posiada dwie ścieżki zwiedzania – dla dorosłych i dzieci. Na ścieżkę dziecięcą składają się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty. Przez ścieżkę najmłodszych zwiedzających poprowadzą narratorzy – Zosia i Antoś, którzy odbyli podróż w czasie do PRL-u i dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

Opowieść Zosi i Antosia jest wynikiem wspaniałej współpracy z grupą uczennic i uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie, którzy napisali teksty i zostali ich lektorami. Wskazali też najciekawsze ze swojej perspektywy eksponaty, które zostały wyróżnione aranżacyjnie.
 

– Cieszymy się, że w ramach wystawy stworzonej przez Muzeum Krakowa możemy podzielić się częścią osobistej historii firmy. Co więcej, daje nam to sposobność głębszego zrozumienia miejsca Trefla w czymś znacznie większym. Tym czymś jest cała przestrzeń rozrywki kształtująca pokolenia dzieci i młodzieży kilka dekad temu, a która w pewnej mierze ma swoją kontynuację dziś. Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” to zaproszenie do odbycia niezwykłej, międzypokoleniowej podróży. Warto z tego zaproszenia skorzystać – mówi Jacek Behnke, prezes Trefl S.A.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Nowej Huty. Ekspozycja będzie dostępna do 7 stycznia 2024 roku.

Partnerami wystawy są: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek i Muzeum Elektroniki w Krakowie. Mecenasem jest firma Trefl S.A.

fot. gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda