mobile

Nowa strefa VR dla uczniów w ZSChiE

Jak się zrelaksować przed sprawdzianem albo po prostu odetchnąć po ciężkim dniu w szkole? Na przykład przenieść się na chwilę na wirtualną plażę albo posłuchać ulubionej muzyki. Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni w innowacyjny sposób troszczy się o dobrostan i zdrowie psychiczne swoich uczniów. To właśnie tutaj od wczoraj można korzystać ze specjalnej strefy relaksu opartej o technologię wirtualnej rzeczywistości. Projekt powstał we współpracy z firmą Unicorn VR World

mat.pras.
Nowa strefa VR dla uczniów w ZSChiE

Nowa strefa relaksu i wyciszenia VR w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych została stworzona z myślą o wsparciu uczniów w radzeniu sobie ze stresem oraz w celu umożliwienia im odprężenia. Młodzież może do niej zaglądać przed ważnymi egzaminami, na przerwach lub w trudnych emocjonalnie momentach. Po to, aby zrelaksować się w immersyjnym świecie wirtualnej rzeczywistości.

Szkoła wspólnie z uczniami już od 2017 roku aranżuje sfery wyciszenia i odpoczynku. Teraz placówka pomyślała również o innych formach relaksacji i wyciszenia dla młodzieży, szczególnie po trudnym okresie izolacji spowodowanej pandemią. A ponieważ to szkoła techniczna, to właśnie technologię wykorzystała do konstruktywnych form dbania o siebie i poprawienia dobrostanu młodzieży. Dlatego też nawiązała współpracę z firmą Unicorn VR World, która na bazie blisko 5 lat własnych doświadczeń oraz wyników badań pokazujących ogromny potencjał i efektywność technologii VR w terapii psychologiczno-pedagogicznej, stworzyła innowacyjną aplikację VR, która jest dostępna w strefie ciszy i wyciszenia.

- Pomyśleliśmy sobie, że w dobie kryzysu wśród młodzieży i po pandemii, szczególnie młodych ludzi dotyka bardzo dużo kryzysów psychicznych. Są w różnym stanie, potrzebują różnego rodzaju narzędzi do tego, żeby umieć się samemu wyciszyć – informuje Dorota Kotwicka, dyrektorka ZSChiE w Gdyni.

To, czego było nam potrzeba, to jest rzeczywiście budowanie relacji i obecność drugiego człowieka. Ale wszyscy potrzebujemy też zadbania o siebie, swój dobrostan i myślę, że ta przestrzeń, w której dziś jesteśmy, nam to umożliwia – dodaje Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty.

Strefa relaksu VR


VR (wirtualna rzeczywistość) to technologia, która w ciągu ostatnich dwóch dekad opanowała i wzbogaciła wiele dziedzin nauki i usług – także edukację. Jest również coraz szerzej wykorzystywana do terapii wielu zaburzeń funkcjonowania psychologicznego i rozwojowego człowieka. Strefa relaksu VR, którą przygotowano w gdyńskiej szkole, opiera się na różnych technikach relaksacji: od pięknych, malowniczych krajobrazów po kojącą muzykę i ćwiczenia.

- To niepozorne urządzenie po założeniu na głowę ma taką moc, że teleportuje nas do różnych przestrzeni. Śmiejemy się, że ta aplikacja to sposób na bezpieczne wagary. Dlatego, że siadamy sobie wygodnie i wybieramy jedną z czterech przestrzeni, do której chcemy uciec i uspokoić się, wyciszyć – opowiada Wojciech Kreft z firmy Unicorn VR World.


Rozgrywka zaczyna się w wirtualnym pomieszczeniu z biurkiem, czytnikiem kaset oraz sympatycznym robotem o imieniu „Z”, który pełni rolę przewodnika. Na blacie znajdują się cztery kasety, każda z nich prowadzi do innego doświadczenia. Do wyboru są: jaskinia wyciszenia, w której można posłuchać muzyki albo posiedzieć w ciszy, magiczny pył, który umożliwia tworzenie neonowych choreografii w rytm muzyki i oferuje swobodną ekspresję ruchu oraz plaża z ćwiczeniami oddechowymi, które pomagają w głębokim relaksie. Znajdziemy tu również grę logiczną, w której gracze tworzą złożone kształty za pomocą rąk. Cubism rozwija kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów, co jest niezwykle cenne w kontekście nauki i codziennych wyzwań.

A co o nowej strefie sądzą uczniowie?

- Strefa relaksacji w naszej szkole została wprowadzona szczególnie dla uczniów, którzy czują potrzebę odprężenia się – między lekcjami albo przed powrotem do domu. Uważam, że taka strefa może przynieść duże korzyści dla psychiki i samopoczucia ucznia, bo pomaga wyładować stres w przyjemny sposób – mówi uczeń Mateusz Baranowski.

 

fot. Magdalena Śliżewska gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda