mobile
REKLAMA

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

Już od najbliższej soboty, 24 lipca 2021 r. mieszkańcy Gdańska i turyści będą mogli zobaczyć wnętrza nowej siedziby Muzeum Bursztynu. Poza możliwością zwiedzenia wystawy w Wielkim Młynie, na zewnątrz obiektu przygotowano wiele atrakcji, których motywem przewodnim będzie bursztyn.

Informacja prasowa
Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

Podczas pierwszych dwóch dni tegorocznej edycji Jarmarku św. Dominika (24-25 lipca) do Muzeum Bursztynu obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Ich rezerwacja jest możliwa przez stronę internetową Muzeum Gdańska. Pula bezpłatnych wejściówek online wynosi 630 dziennie. W kasie w Wielkim Młynie będzie dostępnych jedynie 270 biletów na dzień.

– Mam nadzieję, że nasz nowy obiekt spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Mieszkańcy, jak i turyści będą chętnie do niego zaglądać, a muzeum będzie żyło i promowało ideę kolekcjonowania bursztynu i bursztynu jako marki naszego miasta – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Bursztynowe skarby w Wielkim Młynie

We wnętrzu Wielkiego Młyna najcenniejsze skarby gdańskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane w nowej odsłonie.

– O bursztynie opowiemy niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz współczesną kolekcję, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie – informuje Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.

Ponadto w dawnym średniowiecznym kominie, zlokalizowanym na pierwszym poziomie, zostanie zaprezentowana historia Wielkiego Młyna. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, a na wszystkich poziomach wystawy będą znajdować się windy.

Powstanie Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie było możliwe dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz Programu Polska-Rosja 2014-2020, a także dzięki dotacji miasta Gdańsk.

Bursztynowy weekend na skwerze Heweliusza

W ramach otwarcia Wielkiego Młyna zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń towarzyszących pod hasłem „Bursztynowy weekend”. Przez trzy wieczory, od piątku do niedzieli, zawsze o godz. 21.00, na Skwerze Heweliusza zabrzmi muzyka, natomiast o godz. 22.00 na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna.

– Myśląc o bursztynie cofam się do lat młodości, kiedy zbierałem jego bryłki w lesie na Stogach. Najbardziej utkwił mi w pamięci ten przeźroczysty przez można patrzeć na świat albo szukać świata w jego wnętrzu – wspomina Robert Sochacki, autor projekcji o bursztynie, twórca aktywny w różnych przestrzeniach artystycznych. – Projekcja to opowieść o patrzeniu na świat i szukaniu istoty lasu bursztynowego. Do artystycznej ekspresji zaprosiłem muzyka Piotra Kalickiego, znanego pod pseudonimem Hatti Vatti, który na tę okazję skomponował muzykę.

Zaplanowano także m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi i spotkanie z hobbystą-poławiaczem bursztynu. Będzie można posłuchać opowieści projektantów odzieży i biżuterii wykorzystujących bursztyn w stylizacjach i architektki wnętrz zainspirowanej bursztynem. Specjaliści podzielą się wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów.

Partnerem głównym otwarcia Muzeum Bursztynu i partnerem „Bursztynowego weekendu” jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Fot. Dariusz Kula/pomorskie.eu

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda