Nowa infrastruktura rowerowa
Mamy dobre informacje dla gdyńskich rowerzystów. Na terenie miasta jeszcze w tym roku pojawią się nowe podpórki, stojaki oraz drogowskazy rowerowe. Na ul. płk. Dąbka zostanie też zamontowany licznik mierzący natężenie ruchu. Wszystkie te elementy ułatwią i podniosą standard komunikacji rowerowej. Łącznie gdyńska sieć rowerowa zyska 111 nowych urządzeń i znaków.
Referat ds. komunikacji rowerowej w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni regularnie doposaża sieć rowerową. Nowe lokalizacje są szczegółowo konsultowane i analizowane m.in. na podstawie danych z przepływu ruchu rowerowego. Cykliści potrzebują bowiem nie tylko nowych tras, ale też elementów, które wpływają na komfort jazdy, oraz możliwości bezpiecznego pozostawienia roweru w mieście.
- Konsekwentnie rozwijamy gdyńską infrastrukturę zarówno w centrum, jak i dzielnicach. Budujemy i modernizujemy ścieżki, ale instalujemy nowe rozwiązania podnoszące komfort i bezpieczeństwo codziennego korzystania z roweru. Nowe stojaki czy drogowskazy są bardzo cenne dla osób podróżujących po mieście rowerami. Dzięki nim można wygodnie postawić swój rower przed biblioteką, urzędem czy dojechać np. do ulubionych destynacji turystycznych. Z kolei nowy licznik w północnych dzielnicach pozwoli nam uzupełnić dane i sprawdzić, jak rozkłada się ruch rowerowy w tym rejonie miasta – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Stojaki rowerowe
Każdy dodatkowy stojak bez wątpienia ułatwia codzienną podróż rowerem po mieście. Tym bardziej, że stojaki są instalowane przy punktach obsługowych, urzędach, instytucjach kultury czy stacjach przesiadkowych PKM i SKM. Te montowane na terenie Śródmieścia mają charakterystyczny kształt trapezu. Z kolei te, zainstalowane na terenie dzielnic, mają kształt odwróconej litery U. Jeszcze w tym roku pojawią się 33 nowe stojaki.
Lokalizacje nowych stojaków:
- ul. 10 Lutego - na rogu skrzyżowania ulic 10 Lutego i 3 Maja - 2 szt.
- ul. 3 Maja - przy kiosku ruchu - 2 szt.
- ul. 3 Maja - przy Cyganerii - 3 szt.
- ul. 3 Maja - przy budynku UM - 3 szt.
- ul. 3 Maja - przy dawnym klubie Atlantic - 5 szt.
- ul. Świętojańska - przy sklepie Lidl - 6 szt.
- ul. Słowackiego – przy wejściu na Kamienną Górę/ wjeździe na ciąg pieszo-rowerowy - 3 szt.
- ul. Świętojańska - 1 szt.
- ul. Biskupa Dominika – przy bibliotece - 5 szt.
- al. Marsz. Piłsudskiego - przy UM – 3 szt.
Drogowskazy
Drogowskazy na pewno ucieszą mieszkańców dzielnic, którzy korzystają np. z leśnych odcinków szlaków rowerowych, np. na górę Donas. Beneficjentami będą też turyści, którzy docierają rowerami do topowych gdyńskich atrakcji, np. molo w Orłowie, ale również mieszkańcy, którzy dopiero odkrywają zalety codziennej jazdy na rowerze i nie znają jeszcze wszystkich wygodnych połączeń.
Trwają ostatnie montaże 32 nowych drogowskazów. Łącznie będzie ich w Gdyni już 76.
Podpórki rowerowe
- Podpórki znacznie ułatwiają postój na skrzyżowaniach głównych arterii komunikacyjnych z mniejszymi ulicami. Dzięki nim, podczas oczekiwana na zielone światło, rowerzysta nie musi zsiadać z roweru, wygodniej i szybciej jest też ruszyć. Jednym w pierwszych miast europejskich, które wprowadziło podpórki, była Kopenhaga. Obecnie wiele polskich samorządów decyduje się na tego typu udogodnienie. W tym roku w Gdyni zamontujemy 45 podpórek w 15 lokalizacjach. W sumie do dyspozycji rowerzystów będzie 211 takich podpórek na terenie całego miasta. Tym samym wszystkie osygnalizowane skrzyżowania w Gdyni, przy których znajdują się drogi rowerowe, będą w nie wyposażone - wylicza Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.
Lokalizacje nowych podpórek:
- Skrzyżowanie ulic Grabowo z Morską – 5 szt.
- Skrzyżowanie ulic Mireckiego z Morską – 8 szt.
- Skrzyżowanie ulic Wiejskiej z Morską – 2 szt.
- Skrzyżowanie ulic Kuśnierskiej z Unruga – 2 szt.
- Skrzyżowanie ulicy Górskiego z głównym wjazdem do CH Riviera – 4 szt.
- Skrzyżowanie ulic Władysława IV z Obrońców Wybrzeża – 3 szt.
- Skrzyżowanie ulicy Władysława IV z al. Marsz. Piłsudskiego – 5 szt.
- Skrzyżowanie al. Zwycięstwa z Drogą Gdyńską (wyjazd z tunelu pod torami w stronę Sopotu) – 2 szt.
- Skrzyżowanie ulic Redłowskiej z al. Zwycięstwa – 4 szt.
- Skrzyżowanie ulic Gedymina z Wielkopolską – 2 szt.
- Skrzyżowanie ulic Korzennej z Wielkopolską – 2 szt.
- Skrzyżowanie ulic Nałkowskiej z Wielkopolską – 2 szt.
- Skrzyżowanie ulic Brzechwy z Chwaszczyńską – 2 szt.
- Skrzyżowanie ulic Myśliwskiej z Chwaszczyńską – 2 szt.
Liczniki rowerowe
Obecnie w Gdyni funkcjonuje 9 liczników rowerowych. Pozwalają na jednostkowe zliczanie cyklistów przekraczających dany przekrój drogi rowerowej i obserwację w jaki sposób rozkładają się rowerowe potoki ruchu. Dane przetwarzane są przez inżynierów Referatu. ds. komunikacji rowerowej. Każdego miesiąca aktualizowane są dane z liczników rowerowych. Można jest znaleźć pod linkiem: https://www.zdiz.gdynia.pl/liczniki-rowerowe/.
Lokalizacja gdyńskich liczników rowerowych:
- ul. Morska – po jednym z dwóch stron drogi,
- ul. Janka Wiśniewskiego,
- ul. Chwarznieńska,
- ul. Władysława IV / al. Marsz. Piłsudskiego,
- ul. Kazimierza Górskiego przy stadionie rugby,
- al. Zwycięstwa / ul. Redłowska,
- ul. Wielkopolska / ul. Strzelców,
- al. Zwycięstwa/ ul. Bernadowska.
Nowy licznik pojawi się jeszcze w grudniu na ul. płk. Dąbka. Jego lokalizacja znajduje się na przebiegu międzynarodowej trasy Eurovelo 10 (R-10).
Łączny koszt nowej infrastruktury to 155 tysięcy złotych.
Pozostając w rowerowych klimatach, przypominamy o trwającym Badaniu Klimatu Rowerowego 2020. Uczestniczy w nim 90 polskich miast i gmin. Do końca tego roku każdy mieszkaniec, korzystający z roweru, może wypełnić ankietę, która pozwoli ocenić jakość warunków rowerowych w danej miejscowości. Zachęcamy do udziału w ankiecie! Do wygrania oczywiście rower. #BKR2020
Tu można wypełnić ankietę: www.rowerowyklimat.pl
Źródło: UM Gdynia