mobile
REKLAMA

NOMUS zaprasza sąsiadów na śniadanie. Wspólne gotowanie i ucztowanie już w sobotę

“Poznajmy się! Śniadanie sąsiedzkie w NOMUS-ie” - kuratorki projektu zapraszają mieszkańców, całe rodziny, do wspólnego gotowania i próbowania nowych potraw w sobotę 13 sierpnia, w godz. 11 - 13. NOMUS-ową kuchnię na tarasie instytucji obejmie i poprowadzi warsztaty Judyta Warzecha-Grzymała z Kolektywu Samo Dobro. Wstęp wolny.

Informacja prasowa
NOMUS zaprasza sąsiadów na śniadanie. Wspólne gotowanie i ucztowanie już w sobotę

Gdański NOMUS to najmłodsze muzeum sztuki współczesnej w Polsce. Uroczyste otwarcie nowego działu Muzeum Narodowego odbyło się jesienią ubiegłego roku. Po zawirowaniach kadrowych, instytucja rusza z nowym programem, którego intencja zawiera się w tytule - “Poznajmy się!”. “Śniadanie sąsiedzkie w NOMUS-ie” jest jego częścią. 

Po pierwsze: “poznajmy się”

Skąd pomysł na wspólne gotowanie?

- Nie chcemy, żeby Nomus był zamkniętą przestrzenią, do której ludzie boją się wejść - tłumaczy Noemi Etush. - Muzea sztuki współczesnej często są w ten sposób postrzegane, a nie o to chodzi - sztuka powinna łączyć ludzi, nie - wznosić bariery. Chcemy więc poznać sąsiadów, posłuchać się wzajemnie, bo weszliśmy “z butami” w dzielnicę, a zależy nam, żeby nasza oferta im odpowiadała. Trudno nam zresztą będzie trafić do większej liczby gdańszczan, jeśli nie poznamy potrzeb najbliższego otoczenia. Stąd śniadanie i wspólne gotowanie.
 

NOMUS mieści się w odrestaurowanym budynku przy ul. Jaracza 14 (dawne warsztaty szkole Zasadniczej Szkoły Budowu Okrętów). Śniadanie odbędzie na tarasie przy wejściu do instytucji

NOMUS mieści się w odrestaurowanym budynku przy ul. Jaracza 14 (dawne warsztaty szkole Zasadniczej Szkoły Budowu Okrętów). Śniadanie odbędzie na tarasie przy wejściu do instytucji

fot. Dominik Werner/north film

Od września spotkania i warsztaty 

“Śniadanie w Nomusie” jest elementem większego planu edukacyjnych działań, które Muzeum Narodowe w Gdańsku - operator Nomusu - przygotowało na najbliższy sezon. Wciąż trwają wakacje, ale już z początkiem roku szkolnego zajęć będzie znaczne więcej.

- Jesienią ruszamy z kilkoma projektami: dla generacji 60+, dla rodzin z dzieciakami i samych dzieciaków - zapowiada Noemi Etush z działu edukacji Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Będziemy kontynuować działania dla osób uchodźczych z Ukrainy, a - w każdą środę, od września do listopada - planujemy warsztaty z artystami z Trójmiasta skierowane do dzieci w wieku szkolnym z dzielnicy, rozwijające ich kompetencje związane ze sztuką współczesną i kreatywność.

“Chodźcie do nas”, działania skierowane do osób uchodźczych, rozpoczęły się już w marcu i wciąż cieszą się dużą popularnością.

- Nie zrezygnowaliśmy z nich w okresie wakacyjnym, chociaż mieliśmy obawy czy dzieci zostaną w Gdańsku, i czy zechcą do nas przychodzić, jeśli będzie ładna pogoda. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę - dzieci do nas wracają, przychodzą też nowe. Przychodzą też z rodzicami, którzy tym czasie mogą u nas odetchnąć, napić się kawy, popracować lub zostawić dziecko i załatwić coś na mieście. 
 

W sierpniowe piątki organizowane są tu pokazy filmowe. Przed nami jeszcze: 19 sierpnia o godz. 20 - film Nowy, lepszy człowiek , a 26 sierpnia o godz. 20 -  Kwiat szczęścia

W sierpniowe piątki organizowane są też w NOMUSie pokazy filmowe. Przed nami jeszcze: 19 sierpnia o godz. 20 - film "Nowy, lepszy człowiek", a 26 sierpnia o godz. 20 - "Kwiat szczęścia"

fot. Dominik Werner/north film

Spotkajmy się na tarasie 

Sobotnie wydarzenie ma formę otwartego spotkania sąsiedzkiego dla całych rodzin. Stoły i krzesła ustawione zostaną na tarasie, aby były widoczne od ulicy. Organizatorzy zapraszają dzieci i dorosłych, każdy będzie mógł włączyć się w przygotowania wspólnego posiłku. Będzie też okazja nauczyć się nowych kuchennych “trików”, bo nad całością czuwać będzie Judyta Warzecha-Grzymała z Kolektywu Samo Dobro.

- Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne posiłki - konkluduje Noemi Etush. - Mam nadzieję, że na tarasie NOMUSu, w jutrzejszy dzień, a ma być piękna pogoda, uda nam się zbudować dobrą relację z mieszkańcami.

Kontakt: Ośrodek Edukacji Muzealnej, Wolontariatu i Współpracy z Publicznością; zapisy@mng.gda.pl, tel.: 512 034 327.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda