mobile

Nikt nam nie weźmie młodości. Cztery muzyczne wystawy w Trójmieście

Cztery wystawy o trójmiejskich korzeniach polskiego rock’n’rolla w gdańskiej i gdyńskiej odsłonie, kilkaset eksponatów należących do polskich muzyków i historii z nimi związanych oraz koncert Czerwono-Czarnych w Teatrze Wybrzeże. „Nikt nam nie weźmie młodości” - dwuletni projekt Muzeum Gdańska oraz Muzeum Miasta Gdyni rozpocznie się 24 marca 2019 r. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. 

informacja prasowa/fot. Wikipedia
TAGI
Nikt nam nie weźmie młodości. Cztery muzyczne wystawy w Trójmieście

– Wystawy o historii polskiego rocka to efekt współpracy dwóch trójmiejskich muzeów i ciekawy eksperyment, nie tylko z naszej perspektywy, ale przede wszystkim widza. W 2019 r. Muzeum Gdańska opowie o narodzinach bigbitu, a Muzeum Miasta Gdyni o gdyńskiej scenie alternatywnej. W 2020 r. nasze muzea „wymienią” się tematami. Inaczej rozłożymy akcenty i opowiemy inne, nowe historie. Fenomen trójmiejskiej muzyki rozrywkowej będziemy przybliżać także poprzez programy edukacyjne oraz nieodpłatne wydarzenia towarzyszące. Dla miłośników bigbitu zagra legenda, czyli Czerwono-Czarni – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wernisaż wystawy w Muzeum Gdańska oraz koncert Czerwono-Czarnych przypadną w 60. rocznicę pierwszego koncertu beatowego w Polsce zespołu Rhythm & Blues, który odbył się 24 marca 1959 r. w gdańskim klubie Rudy Kot. Wydarzenie jest dziś uznawane za dzień narodzin polskiego rock’n’rolla nazwanego bigbitem lub muzyką mocnego uderzenia. Dekadę później rockowe tradycje Trójmiasta kontynuował w latach 70. ruch Muzyki Młodej Generacji, a następnie niezwykle aktywna w latach 80. XX w. Trójmiejska Scena Alternatywna.

– Tytuł cyklu „Nikt nam nie weźmie młodości” nawiązuje do utworu Czerwonych Gitar, bodaj najpopularniejszego w historii polskiego zespołu bigbitowego. Dwie dekady później piosenkę tę powtórnie wylansował zespół Pancerne Rowery, co symbolicznie spina ważne zjawisko kulturowe. Na wystawach w obu muzeach pokażemy eksponaty, które pozwolą przywrócić klimat tamtych lat, przypomnimy w jak trudnych warunkach rodziła się ta nowa wtedy muzyka, muzyka wolności oraz opowiemy o jej trójmiejskich korzeniach – mówi Agata Abramowicz, zastępca dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.

W Gdańsku, wśród ponad stu eksponatów bigbitowej wystawy, będzie można zobaczyć instrumenty i sprzęt muzyczny z lat 1959–1970 należące do Jerzego Kosseli, Bogusława Wyrobka i Czesława Niemena czy zespołów: Rhythm & Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary i wielu innych. Zostaną też pokazane ubiory sceniczne, osobiste pamiątki po muzykach, ale też urządzenia służące do samodzielnej budowy instrumentów. Z kolei w Gdyni, na podobnej zasadzie, przywołane zostaną analogowe klimaty lat 80.

Wernisaż wystawy „Narodziny Bigbitu. Odsłona gdańska

Kiedy?: 24 marca 2019 (niedziela), godz. 16:00

Gdzie?: Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: zaproszenia / akredytacje / bezpłatny

 

Koncert Czerwono-Czarnych w 60. rocznicę narodzin polskiego rock’n’rolla

Kiedy?: 24 marca 2019 (niedziela), godz. 18:00

Gdzie?: Scena Główna, Teatr Wybrzeże, ul. Św. Ducha 2

Wstęp: zaproszenia, bilety: 10 zł / os.

 

Wernisaż wystawy „Przekaz

Kiedy?: 28 czerwca 2019, godz. 18:00

Gdzie?: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Wstęp: bezpłatny / zaproszenia / akredytacje

żródło: rzecznik prasowy Muzeum Gdańska

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda