Nie taki grill straszny…
Końcówka lata, gdy powoli kończą się upały, to dobra okazja do spędzania czasu przy wieczornym grillu. Wzrost popularności tej formy rekreacji zwiększa również niestety liczbę ostrzeżeń specjalistów. Alarmują oni, że taki sposób przygotowywania potraw nie służy naszemu zdrowiu, a wręcz może mieć na nie negatywny wpływ.
Jak się jednak okazuje, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby cieszyć się smakiem potraw z rusztu na finiszu sezonu grillowego, bez obaw
o zdrowie. Kilka porad na ten temat oraz przepis na zdrowe danie z grilla przygotowała Anna Kosterna-Kaczmarek, autorka bloga Czosnek w Pomidorach.
Jak w każdym aspekcie naszego życia, tak i w grillowaniu ważny jest umiar. Dlatego jeśli chcesz zachować zdrowie, z tej formy przyrządzania potraw nie korzystaj codziennie. Grill niech pozostanie wydarzeniem wyjątkowym, organizowanym raz na kilka tygodni. A kiedy już postanowisz go rozpalić, wykaż się cierpliwością. Dobrze rozpalone węgle są w całości pokryte szaro-białą warstwą popiołu. Osiągnięcie tego stanu może potrwać nawet 40 min. Jednak dopiero wtedy możesz mieć pewność, że wszystkie niebezpieczne związki z zastosowanej podpałki już się ulotniły i na ruszcie mogą znaleźć się produkty spożywcze.
Jako paliwa do grilla używaj brykietu, a nie zwykłego węgla drzewnego. Ten pierwszy wyrabiany jest z drewna drzew liściastych, które mają znacznie mniej żywicy, niż drzewa iglaste, z których powstaje węgiel drzewny. Z tego względu z drewna drzew iglastych żywicy tej nie da się w pełni usunąć i pozostaje ona w węglu drzewnym. A podczas spalania może emitować związki szkodliwe dla naszego zdrowia.
Zadbaj także o czystość rusztu, na którym będziesz układał jedzenie. Pozostałości starego tłuszczu, wystawione ponownie na działanie wysokiej temperatury, również staną się źródłem niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Zresztą to właśnie spalanie tłuszczu, podczas którego wydzielane są szkodliwe cząsteczki, jest przyczyną ostrzeżeń specjalistów. Dlatego, aby uniknąć skapywania tłuszczu bezpośrednio w żar, produkty na grillu kładź na aluminiowych tackach.
Do tego zawsze możesz zdecydować się na mniej tłuste gatunki mięs. Zamiast karkówki, boczku i żeberek, na grillu przygotuj kurczaka lub rybę, które, ze względu na zawartość tłuszczu, będą o wiele zdrowsze. Nie grilluj też mięsa surowego. Już półgodzinne marynowanie go pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko powstania szkodliwych związków podczas przyrządzania go na ruszcie. Mięso możesz marynować w piwie lub oliwie z rozmarynem – produkty te zawierają wiele antyoksydantów, które neutralizują szkodliwość związków powstających podczas grillowania. Świetnym źródłem antyoksydantów jest także czosnek. Dlatego warto wykorzystać go w grillowym menu np. w postaci dipu do potraw.
I tak doszliśmy do kolejnej ważnej rady: nie wrzucaj na grilla jedynie mięsa – włącz do jadłospisu także warzywa. Bakłażan, cukinia, papryka, pomidor czy szparagi smakują wybornie, kiedy przyrządzisz je na ruszcie. Do tego zawierają niewystępujący w mięsie błonnik, który pozwoli wyregulować pracę układu pokarmowego.
I wreszcie na koniec: nie jedz zwęglonych części mięsa. Choć wydawać by się mogło, że jest to czysty węgiel, który nie może nam zaszkodzić, w rzeczywistości to tam w znacznej mierze koncentrują się szkodliwe dla nas związki chemiczne, powstające podczas grillowania.
Jeśli więc już zdecydujesz się na przygotowanie potrawy z grilla, zadbaj, aby w jej skład weszło nietłuste mięso, wiele warzyw i zioła w formie przypraw. Anna Kosterna-Kaczmarek, współpracująca z E.Leclerc autorka bloga Czosnek w pomidorach, proponuje na przykład grillowanego pstrąga z aromatycznymi warzywami, do którego świetnym dodatkiem będzie dip ziołowy.
Pstrąg i warzywa z grilla z dipem ziołowym
Składniki (na 2 porcje):
Ryby:
2 świeże patroszone pstrągi
1 pomarańcza
1 limonka
pęczek świeżej kolendry
kilka plasterków masła solonego z Bretanii Les Croisés
oliwa z oliwek Bio Village do posmarowania pstrągów
biały pieprz mielony Rustica do smaku
sól do smaku
Warzywa:
6 szerokich krążków cukinii
1 czerwona papryka
2 średniej wielkości dojrzałe pomidory
250 g sera feta
suszona bazylia Rustica do posypania warzyw
papryka mielona słodka Rustica do posypania warzyw
papryka mielona ostra Rustica do posypania warzyw
pieprz kolorowy w młynku Rustica do posypania warzyw
sól do smaku
oliwa z oliwek Bio Village do skropienia warzyw
Dip ziołowy:
300 ml gęstego jogurtu naturalnego
pęczek koperku
pęczek natki pietruszki
sok z połowy cytryny
papryka mielona słodka Rustica do smaku
papryka mielona ostra Rustica do smaku
pieprz kolorowy w młynku Rustica do smaku
sól do smaku
Przyrządzenie:
Przygotuj dip ziołowy. Do miseczki przełóż jogurt. Posiekaj koperek i natkę pietruszki i dodaj do jogurtu. Wlej sok z cytryny i dopraw całość przyprawami. Wymieszaj bardzo dokładnie i odstaw.
Na tacce do grilla połóż krążki cukinii. Pomidory umyj zimną wodą, wydrąż gniazda nasienne, pokrój w plastry i połóż po jednym na krążkach cukinii. Paprykę umyj zimną wodą, pokrój na 6 kawałków i połóż obok pomidora. Na wszystkie warzywa pokrusz ser feta. Posyp suszoną bazylię, pieprz, mieloną słodką i ostrą paprykę. Posól warzywa, ale nie za dużo, bo ser feta jest słony. Skrop wszystko oliwą z oliwek.
Ryby umyj dokładnie zimną wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Wysmaruj oliwą z oliwek, posyp solą oraz białym pieprzem mielonym. Połóż na tackach do grilla. Umytą pomarańczę i limonkę pokrój w półplasterki. W miejsce po wypatroszeniu pstrągów włóż owoce, kolendrę oraz plasterki masła z Bretanii Les Croisés. Na górze ryb także połóż półplasterki cytrusów oraz masło.
Warzywa oraz ryby połóż na tackach na grillu. Grilluj najlepiej pod przykryciem przez 15 - 20 minut. Temperatura pieczenia powinna mieć około 150 - 200 stopni.
Pstrągi podawaj z warzywami i dipem ziołowym.
Smacznego!