Nie robią to nie dla pieniędzy i rozgłosu, ale z potrzeby serca - to właśnie policyjni negocjatorzy
Staranne wyszkolenie i skuteczna praca policyjnych negocjatorów doprowadziły do udaremnienia próby samobójczej 28-letniego gdańszczanina, który w miniony wtorek zabarykadował się na poddaszu swojego domu. Funkcjonariusze podczas negocjacji uspokoili mężczyznę i wyciszyli jego emocje, dzięki czemu trafił na konsultację do szpitala, gdzie otrzymał pomoc.
fot.Pomorska Policja
Negocjatorzy policyjni w dużej mierze działają nieetatowo, równocześnie z wykonywaniem innych, codziennych obowiązków. Robią to nie dla pieniędzy i rozgłosu, ale z potrzeby serca, żeby ratować ludzkie życie i zdrowie. Muszą działać szybko i zdecydowanie, bo często od ich działań zależy życie drugiego człowieka.
Dlatego też w miniony wtorek staranne wyszkolenie i praca policyjnych negocjatorów doprowadziły do udaremnienia próby samobójczej 28-letniego gdańszczanina, który zabarykadował się na poddaszu swojego domu. Policjanci podczas negocjacji uspokoili mężczyznę i wyciszyli jego emocje, dzięki czemu trafił na konsultację do szpitala, gdzie otrzymał niezbędną pomoc.
Ich zadania oparte są na zarządzeniu komendanta głównego Policji z dnia 14 grudnia 2018 r. w sprawie form i metod wykonywania negocjacji policyjnych, a negocjatorami mogą być jedynie funkcjonariusze, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie w tym zakresie. Jak sami o sobie mówią, są jedną drużyną, która gra do jednej bramki, nie ma tutaj miejsca na indywidualizm.
Praca negocjatora nie zna pory dnia i nocy. Telefon może zadzwonić w każdym momencie doby, kiedy zaistnieje konieczność powołania zespołu negocjacyjnego. Taki zespół musi liczyć co najmniej trzech funkcjonariuszy, aby skutecznie przeprowadzić działania. W przypadku, gdy sytuacje są szczególnie trudne, negocjatorzy sięgają po pomoc policyjnych psychologów, którzy sugerują jak pokierować rozmowę, aby osiągnąć zamierzony efekt. Często też sami sięgają po pomoc psychologiczną, żeby poradzić sobie z trudnymi emocjami.
Niewątpliwie praca negocjatorów to nie tylko rozmowa z osobą, która chce targnąć się na swoje życie. To także obsługa zdarzeń, gdzie mogą być użyte niebezpieczne narzędzia i materiały wybuchowe, ale też uprowadzenia dla okupu. Negocjacja jest bowiem efektywną i bezpieczną formą rozwiązywania sytuacji kryzysowych, w których nie jest konieczne użycie siły. Funkcjonariusze powoływani do zespołów negocjacyjnych odbywają szereg szkoleń w tym obejmujące prowadzenie negocjacji na wysokości oraz komunikację interpersonalną.
Dzięki skutecznej pracy pomorskich negocjatorów, którzy najpierw w rozmowie z rodzicami 28-letniego gdańszczanina pozyskali informacje na jego temat, a następnie wykorzystali je, aby udzielić mu fachowej pomocy doprowadziła do uratowania mężczyzny.