Naukowe miasteczko „Planeta Energii” odwiedzi Gdańsk
Uczniowie z klasy II e ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Gdańsku wraz ze swoją nauczycielką znaleźli się wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego organizowanego przez Grupę Energa. Dzięki wygranej 23 i 24 maja do Gdańska z dwudniową wizytą przyjedzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii”.
W miasteczku, które stanie na Stadionie Energa Gdańsk, odwiedzający dowiedzą się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie, zobaczą także kosmiczny Energobus i wezmą udział w eksperymentach. Wstęp jest bezpłatny.
Najmłodsi z klasy II e wraz z panią wychowawczynią wykonali makietę elektrowni wiatrowej i miejskiej sieci elektrycznej, przygotowali wypracowanie na temat swojego dnia bez prądu, komiksy dotyczące energii elektrycznej, a także wzięli udział w zajęciach z ratownikiem medycznym dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Dzięki zamiłowaniu do pracy, zaangażowaniu i kreatywności wyjątkowej nauczycielki ze SP nr 47 im. Kaszubskiej Brygady WOP w Gdańsku, Gdańsk odwiedzi pełne energetycznych atrakcji mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Zwycięska klasa dodatkowo otrzyma laptopa z oprogramowaniem, zestaw edukacyjnych klocków Lego oraz pamiątkowe dyplomy.
– Moim zdaniem program edukacyjny Grupy Energa dotyka bardzo interesujących zagadnień z zakresu bezpiecznego i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej. Choć temat wydaje się trudny dla dzieci, to nauka w formie doświadczeń i zabawy okazuje się być przyjemnością – mówi pani Ewelina.
Miasteczko pełne pozytywnej energii
Mobilne centrum nauki Grupy Energa zawita do Gdańska 23 i 24 maja i stanie przy Stadionie Energa Gdańsk. W godzinach 9:00 – 14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!
Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez planetowych ekspertów, film 3D oraz liczne quizy i zabawy. Najmłodsi będą mogli odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny”) czy maszynę elektrostatyczną (elektryzują się od niej włosy).
– W naukowym centrum „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.
Nauka i zabawa na „Planecie Energii”
– Konkurs i miasteczko „Planeta Energii” to pełnowartościowy pod względem wiedzy i merytoryki program edukacyjny dla najmłodszych. Naszym dzieciom od urodzenia towarzyszą nowe technologie, a co za tym często idzie – uproszczone komunikaty, instrukcje i pobieżna wiedza. „Planeta Energii” wyróżnia się pod tym względem na tle standardowej edukacji. Zachęcamy i inspirujemy do zdobywania wiedzy przez spontaniczne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie świata wokół siebie – dodaje Tomasz Rożek.
Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców pt. Energetyczny Turniej Miast, w którym będzie można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Stacjonarne jednoślady zostaną podpięte do specjalnej baterii, która będzie gromadziła energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem.
Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Gdańsku sprawuje Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.
Lista miast, które odwiedziło mobilne centrum nauki Energi w kwietniu i maju znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl
Źródło: UM Gdańsk