mobile

Najważniejsze informacje o narodowym spisie powszechnym. Zacznie się 1 kwietnia

Jest obowiązkowy, potrwa co najmniej trzy miesiące, a spisać się można samodzielnie przez Internet. W czwartek, 1 kwietnia 2021 roku w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Ostatni raz Polacy spisywali się 10 lat temu. Teraz ma być więcej pytań o warunki mieszkaniowe, sposób ogrzewania domów oraz niepełnosprawność mieszkańców gmin i powiatów.

Informacja prasowa
Najważniejsze informacje o narodowym spisie powszechnym. Zacznie się 1 kwietnia

Informację o zasadach spisu przedstawił w poniedziałek, 29 marca Jerzy Auksztol, dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku podczas 30. sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Określi potrzeby mieszkańców

Spis powszechny polega na policzeniu mieszkańców Polski i zebraniu danych potrzebnych do statystyk. Dzięki niemu można sprawdzić jakość życia mieszkańców oraz wypracować narzędzia do poprawy sytuacji. Bowiem na podstawie spisu określa się m.in. wysokość dotacji dla gmin, funduszu sołeckiego, dotacji unijnych czy liczbę potrzebnych placówek oświatowych.

– Będziemy pytać m.in. o aktywność związaną z pracą czy o ewentualną bierność ekonomiczną i jej przyczyny – mówił Jerzy Auksztol. – Ważną dla nas kwestią będzie porównanie miejsca wykonywania pracy i miejsca zamieszkania, co pomoże w przyszłości niwelować wykluczenie transportowe. Kluczowa informacja to także dane o niepełnosprawności mieszkańców regionu. Informacje, które mamy obecnie, są przestarzałe. Dzięki tegorocznemu spisowi gminy będą mogły wypracować strukturę niepełnosprawności i opracować różne, dopasowane do potrzeb programy dla swoich mieszkańców – wyjaśniał Auksztol.

Nowością będą pytania o warunki mieszkaniowe Polaków.

– To bardzo szeroki obszar w naszym spisie – mówił Jerzy Auksztol. – Zapytamy o wykorzystywaną energię do ocieplania budynków, sprawy związane z odnawialnymi źródłami energii w mieszkaniach i domach. Po raz pierwszy w naszym kraju będziemy dysponować szczegółowymi danymi na ten temat – tłumaczył Auksztol.

Poza tym w kwestionariuszu znajdą się pytania m.in. o relacje rodzinne, wykształcenie, migracje wewnętrzne i zewnętrzne oraz charakterystykę etniczno-kulturową.

Każdy musi się spisać

Obowiązkiem spisowym objęte są wszystkie osoby mieszkające w Polsce. Nie tylko Polacy, ale również cudzoziemcy. Główną metodą jest samospis internetowy. W przypadku braku dostępu do Internetu lub innych trudności związanych z wykonaniem spisu przez e-formularz, metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza.

– Spis rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa co najmniej do 30 czerwca, choć nie wykluczamy, że na podstawie nowelizacji ustawy zostanie przedłużony do końca września 2021 roku. Tego dowiemy się w połowie kwietnia – informował Jerzy Auksztol.

W przypadku problemów i pytań związanych z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań można dzwonić na specjalną infolinię Głównego Urzędu Statystycznego: 22 279 99 99.

Fot. pomorskie.eu

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda