Najstarszy gdyński pomnik wyremontowany
Udało się uratować pomnik ku czci mieszkańców Chyloni i okolic, którzy zginęli na wojnie w latach 1914-1920.
Znajdujący się przy ulicy Działdowskiej monument powstał około 1921 roku. Pomnik upamiętnia mieszkańców Chyloni i okolic, którzy zginęli w toku działań wojennych na wszystkich frontach w latach 1914-1920. W trakcie II wojny światowej Niemcy niszczyli symbole polskości, a także obiekty kultu religijnego. Pomnik z dużą postacią Chrystusa uniknął jednak zniszczenia głównie dzięki temu, że znajdował się w dzielnicy mieszkalnej na skraju miasta. W trakcie wojny stał zresztą na podwórku plebanii w Chyloni, dopiero później przeniesiony został na obecne miejsce przy ulicy Działdowskiej.
Pomnik jednak niszczał przez lata i do niedawna znajdował się w fatalnym stanie. Przechylał się i osiadał w gruncie do tego stopnia, że groziło mu całkowite zniszczenie. Zabytek postanowili uratować okoliczni mieszkańcy. Izabela i Robert Nieżorawscy ze stowarzyszenia Nasze Leszczynki i ksiądz Antoni Nerek, proboszcz parafii św. Józefa w Gdyni.
Udało się im doprowadzić do wpisania pomnika do wojewódzkiego rejestru zabytków, dzięki czemu można było pozyskać dotację na renowację pomnika. Żeby uzyskać taką dotację potrzebny jest wkład własny, który zebrano podczas kwesty zorganizowanej przez stowarzyszenie Nasze Leszczynki.
Prace renowacyjne zostały właśnie zakończone, pomnik stoi teraz stabilnie, wyczyszczono go, uzupełniono brakujące elementy i wypełniono pęknięcia w figurze. Na sercu Chrystusa odkryto podczas prac pozostałości złotej farby, które postanowiono odtworzyć, dzięki czemu pomnik można dziś oglądać w kształcie najbliższym temu, jak wyglądał pierwotnie.
Źródło: trojmiasto.pl, fot. opencaching.pl