Najpopularniejszy GUMed, najwięcej żaków na UG-ranking gdańskich uczelni
Największa liczba żaków kształci się na Uniwersytecie Gdańskim, ale to Gdański Uniwersytet Medyczny jest najbardziej obleganą uczelnią przez absolwentów szkół średnich. Oprócz kierunków medycznych popularnością wśród młodych ludzi cieszyła się m.in. Skandynawistyka czy Bezpieczeństwo Narodowe.
Na Uniwersytecie Gdańskim naukę pobiera aktualnie 30 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Tylko w tym roku akademickim indeksy odebrało 11 tys. tysięcy żaków, z czego ponad 8 tysięcy na studiach dziennych.
- Na uniwersytecie najtrudniej było dostać się w tym roku na: Skandynawistykę (11,30 os. na miejsce), Filologię Angielską (10,31), Bezpieczeństwo Narodowe (9,80) oraz Psychologię (9,43) i Kryminologię (9,11) – podaje Dominik Paszliński z serwisu internetowego gdańskiego magistratu.
I dodaje, że uczelnia uruchomiła w tym roku kilka nowych kierunków i specjalności. Po raz pierwszy będzie tu można studiować m.in: Psychologię Pracy i Biznesu; Modelowanie Matematyczne i Analizę Danych; Biologię Medyczną czy też Wiedzę o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz (w języku angielskim) European and International Business Law.
Jeśli chodzi o Politechnikę Gdańską, to na studia stacjonarne I stopnia - inżynierskie- przyjętych zostało ponad 3,8 tysiąca młodych ludzi. Naukę na studiach II stopnia – magisterskich rozpoczęło już niemal 700 osób. Liczba wszystkich studentów w tym semestrze wynosi 23 tysiące.
- W czołówce najpopularniejszych kierunków studiów na PG są: Informatyka; Budownictwo; Automatyka i Robotyka; Elektronika i Telekomunikacja oraz Inżynieria Danych – wylicza przedstawiciel gdańskiego magistratu.
Po raz pierwszy na gdańskiej uczelni technicznej można już studiować wspomnianą powyżej Inżynierię Danych, która jest kierunkiem międzywydziałowym (Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii) oraz Korozję (na Wydziale Chemicznym).
Nie brakuje chętnych do nauki w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tym roku studiuje tam
łącznie prawie 6 tysięcy osób, w tym prawie 1,6 tysiąca “pierwszaków”. To najbardziej oblegana przez maturzystów gdańska uczelnia.
- O jedno miejsce na kierunku lekarsko - dentystycznym ubiegało się blisko 27 osób, na kierunku lekarskim - blisko 12, a ponad 7 na analityce medycznej – zaznacza Paszliński.
Nowe kierunki, które GUMed uruchomił od roku akademickiego 2017/18 to: Przemysł Farmaceutyczny i Kosmetyczny (studia II stopnia, we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA), a także Bezpieczeństwo Medyczne i Medyczny Trener Personalny w ramach studiów podyplomowych.
Akademia Muzyczna w Gdańsku w swe progi przyjęła łącznie ponad 750 studentów. Niezmiennie największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się kierunki studiów: Wokalistyka (specjalność Musical) oraz Jazz i Muzyka Estradowa (specjalność Wokalistyka Jazzowa).
W Akademii Sztuk Pięknych na pierwszym roku studiów magisterskich i licencjackich naukę rozpoczęło niemal 300 osób. Największą popularnością wśród kandydatów na studia na ASP cieszyły się: Grafika, a także Wzornictwo (oba kierunki I stopnia) - 4 os. na miejsce oraz Architektura Wnętrz (3 chętnych na miejsce).
Na I roku wszystkich kierunków studiów stacjonarnych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu uczy się łącznie 840 osób. Wszystkich studiujących na oliwskiej uczelni jest ponad 2,3 tysiąca. Najbardziej oblegane kierunki studiów na studia stacjonarne I stopnia to: Fizjoterapia (8 osób na miejsce), Sport (5,2 os.), Wychowanie fizyczne (2,6 os.).