mobile
REKLAMA

Najpiękniejsze muzealne książki są z Gdańska

24 listopada, w Pałacu Czapskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się uroczysta gala Konkursu „Muzealna Książka Roku 2023”. Jury konkursu nominowało i wyróżniło 15 z nadesłanych 171 publikacji, które zgłosiło 90 muzeów. Muzeum Gdańska zgłosiło do konkursu trzy książki. Dwie z nich otrzymały nagrodę główną, a jedna wyróżnienie. Publikacje można zakupić w ramach świątecznej promocji książek Muzeum Gdańska

Informacja prasowa
Najpiękniejsze muzealne książki są z Gdańska

To druga gala konkursu na najlepsze książki wydawane przez polskie muzea, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzeów. Cykliczna inicjatywa ma na celu dokonywanie przeglądu wydawniczej działalności muzeów oraz nagradzanie i wyróżnianie najciekawszych pozycji – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Do tegorocznej edycji zgłosiliśmy trzy publikacje i wszystkie trzy, co nas niezwykle cieszy, zostały docenione pod względem edytorskim, walorów naukowych oraz edukacyjnych. Szczególnie cieszą nas nagrody główne dla pozycji, które powstały dzięki stałej współpracy z Eurydką Katą oraz Rafałem Szczawińskim ze studia re:design oraz dr. Anitą Wasik.

Kupisz je w świątecznej promocji książek Muzeum Gdańska…

Muzeum Gdańska zgłosiło 3 publikacje w trzech kategoriach i jednej specjalnej konkursu na Muzealną Książkę Roku 2023. Nagrodę za wydawnictwo naukowe otrzymały „Privilegia Casimiriana”, praca naukowa dr. Marcina Grulkowskiego poświęcona przywilejom Kazimierza Jagiellończyka wydanych dla Gdańska podczas wojny trzynastoletniej (1453-1466).

Nagrodę specjalną w kategorii za najlepiej wydaną edytorsko książkę otrzymał „Raport z działalności Muzeum Gdańska za lata 1970-2020”. Wydana w 2023 roku pozycja została przygotowana z myślą o innych instytucjach muzealnych oraz podmiotach zajmującymi się kulturą. Publikacja przybliża początki liczącego obecnie 9 oddziałów Muzeum Gdańska, podejmowane przez niego inicjatywy wystawiennicze, wydawnicze i edukacyjne oraz ludzi z nim związanych od początku powołania Muzeum.   

Wyróżnienie za wydawnictwo edukacyjne otrzymała z kolei książka „Gdańsk dla młodych podróżników”. Ilustrowany przewodnik otrzymali w październiku wszyscy uczniowie IV-klas szkół podstawowych.

Wydawnictwa można zakupić w sklepach stacjonarnych Muzeum Gdańska oraz w sklepie internetowym, na którym obecnie prowadzona jest świąteczna wyprzedaż książek.

… i zobaczysz na wystawie czasowej w Domu Uphagena

Eurydka Kata i Rafał Szczawiński z gdyńskiego studia re:design mają na koncie wiele projektów wydawnictw zrealizowanych dla muzeów i nie tylko. Na salach wystawowych Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 duet zaprezentuje najważniejsze z nich. Wernisaż wystawy czasowej „Anatomia książki” rozpocznie się w piątek, 8 grudnia, o godzinie 17.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

fot. UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda