Nagrody im. Macieja Płażyńskiego – znamy laureatów
Dziennikarze i redakcje z Danii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Polski zostali docenieni za swoje działania na rzecz Polonii. To laureaci tegorocznej edycji konkursu o Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Jury wybrało zwycięzców spośród niemal 90 zgłoszeń.
W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę dostała Ewelina Mokrzecka. Doceniono ją za cykl wartościowych publikacji na temat Polaków na Litwie oraz stosunków polsko-litewskich w mediach obu krajów.
Jury przyznało również wyróżnienie w tej kategorii. Otrzymał je Piotr Piętka, pomysłodawca i twórca podcastu Radio Polonia Węgierska i kanału Polonia Węgierska TV.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Łukaszowi Grajewskiemu za reportaż „Jesteśmy towarem”. Opowiada on o losach polskich pracowników jednego z niemieckich zakładów mięsnych i został opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką została Doris Heimann, wieloletnia korespondentka mediów niemieckich w Polsce. Obecnie pracuje ona w Deutsche Presse-Agentur. Jury doceniło jej solidną, pełną pasji pracę, dzięki której rzetelne informacje o Polsce trafiają do milionów Niemców i innych odbiorców serwisów DPA.
Redakcja wydawanego w Danii kwartalnika społeczno-kulturalnego „Informator Polski” zwyciężyła w kategorii redakcja medium polonijnego. Jury doceniło wysoki poziom merytoryczny publikowanych treści.
Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymało Radio Polonia Winnipeg – kanadyjska rozgłośnia polonijna.
Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).
Wręczenie nagród odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni, kiedy sytuacja epidemiczna się ustabilizuje i zostaną zniesione restrykcje.
Laureaci otrzymują statuetki oraz nagrody finansowe w wysokości 10 tysięcy złotych. Zaś do nagrodzonej redakcji i wyróżnionych trafi statuetka.
Nagrody im. Macieja Płażyńskiego trafiają do dziennikarzy i mediów służących Polonii. Ich intencją jest zachowanie w pamięci Polaków dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.
Wyróżnienie powstało z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie nagrodaplazynskiego.pl.
Fot. Michał Puszczewicz/gdynia.pl