mobile

Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Organizacje społeczne mogą się zgłaszać do 3 listopada

Fundacja RC czeka na zgłoszenia do 28. edycji konkursu o Nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Pomorskie organizacje społeczne mogą zgłaszać swoje kandydatury do 3 listopada do godz. 16.00. W konkursie przewidziano 10 nagród finansowych lub rzeczowych w 7 kategoriach. Uroczysta gala odbędzie się 5 grudnia w w Europejskim Centrum Solidarności.

informacja prasowa
Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Organizacje społeczne mogą się zgłaszać do 3 listopada

Nagroda Bursztynowego Mieczyka została ustanowiona z inicjatywy Fundacji RC w 1994 roku przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego. Od 1999 roku trofeum wręczane jest laureatom wspólnie przez wojewodę pomorskiego i marszałka województwa pomorskiego.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali kraju wyróżniające działania organizacji społecznych w formie nagrody na szczeblu regionalnym. Do tej pory nagrodą główną uhonorowano ponad 110 pomorskich organizacji pozarządowych, a wyróżnienia i nagrody specjalne otrzymało ponad 220 stowarzyszeń i fundacji. 

Od 2010 roku Nagroda Bursztynowego Mieczyka nosi imię Macieja Płażyńskiego. 

Nagroda Bursztynowego Mieczyka to forma publicznego podziękowania, docenienia i wyrażenia najwyższego uznania dla bohaterów, jakimi są ludzie budujący sektor obywatelski w województwie pomorskim. Organizację działające w mniejszych miejscowościach mają możliwość opowiedzieć o nowych inicjatywach, projektach i zmianach. 

Każda organizacja może zgłosić się sama, wypełniając odpowiedni wniosek wraz z załącznikami i wysłać go drogą mailową na adres: bursztynowy.mieczyk@fundacjarc.org.pl. Przy kwalifikacji wiążąca jest data wpływu wniosku, czyli 3 listopada, godz.16.00.

Laureaci nagrody z poprzednich lat mogą ponownie wystartować po upływie dwóch lat od poprzedniej wygranej.

Zgłoszenia można składać w siedmiu kategoriach:

  • Pomoc społeczna
  • Ochrona środowiska i edukacja ekologiczna
  • Kultura
  • Edukacja
  • Społeczeństwo obywatelskie
  • Współpraca międzynarodowa
  • Debiut roku – do ubiegania się o nagrodę w tej kategorii uprawnione są organizacje, które zostały założone maksymalnie 18 miesięcy przed datą ogłoszenia konkursu (3 października 2022 roku).

Organizacja przystępująca do konkursu powinna być inspiracją dla innych, stawiać na innowacyjne działania i niesztampowe rozwiązania. Kapituła przygląda się wiarygodności i oryginalności inicjatyw podejmowanych przez organizację, czy ma ona świeże podejście do sprawy, które odpowiada jej charakterowi. Ważna jest też trwałość, powtarzalność działań oraz współpraca z innymi partnerami, w szczególności z instytucjami sektora publicznego. Nagroda dotyczy całokształtu działalności organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w zakresie ekologii oraz za integrowanie i włączanie wolontariuszy i społeczności lokalnej.

Uroczysta gala odbędzie się 5 grudnia (poniedziałek) w Europejskim Centrum Solidarności.

Fundatorami Nagród i Partnerami Konkursu są Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Senatu RP, Stowarzyszenie "Pomorskie w Unii Europejskiej" oraz Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizatorem konkursu jest Fundacja RC.

Pełen regulamin znajdziecie na stronie www.gdansk.pl

fot. gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda