Nadciąga spektakularne otwarcie Kunsztu Wodnego. Czym nas zaskoczy Instytut Kultury Miejskiej?
Instytut Kultury Miejskiej przenosi się do nowej siedziby przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku. Z tej okazji organizuje bezpłatne, trzydniowe wydarzenia, które odbędą się w dniach 22-24 września. W programie znajdą się m.in. widowisko choreograficzne, pokaz świetlno-dźwiękowy, spacery, debaty, filmy, warsztaty i koncerty
Otwarcie z przytupem
W piątek, 22 września o godz. 20.00 odbędzie się artystyczne widowisko choreograficzne w reżyserii Kasi Wolińskiej, z udziałem 17 trójmiejskich tancerzy i tancerek oraz muzycznych gości. Spektakl będzie miał miejsce na dziedzińcu nowej siedziby IKM i będzie połączony z pokazem świetlno-dźwiękowym na fasadzie i wnętrzach budynku Kunsztu Wodnego.Pokaz przygotowali IP Group i Ania Haudek, którzy ożywią budynek i odkryją jego możliwości.
- Zaprosimy publiczność do doświadczania tańca w różnoraki sposób. Od klasycznej, scenicznej i frontalnej choreografii w audytorium, przez interwencje choreograficzne i performatywne w foyer, jak i sytuacje studyjne do oglądania ze wszystkich stron na sali warsztatowej – opowiada Kasia Wolińska, która odpowiada za choreografię widowiska.
W spektaklu tanecznym zobaczymy różnorodność form i technik, które wyrażają osobisty styl i wizję choreografki oraz pokazują umiejętności zaproszonych artystów z lokalnej sceny. Na scenie zobaczymy choreografię opartą na matematyce, tańcu klasycznym i release, improwizację grupową z partyturą i footworkiem, pracę na podłodze z partnerowaniem, a także choreografię z tkaniną i formą. Nie zabraknie również nawiązań do klasycznego tańca japońskiego. Na zakończenie spektaklu DJ-ka Femdelic zaprosi publiczność do wspólnego tańca na parkiecie w rytmach berlińskich klubów.
Weekend również będzie pełen atrakcji
W sobotę i niedzielę z kolei zaplanowano bogaty program wydarzeń związanych z kulturą miejską. Będą to m.in. tematyczne spacery po okolicy, debaty o przyszłości miasta, pokazy filmowe o urbanistyce i architekturze, rodzinne warsztaty plastyczne i muzyczne oraz koncerty zespołów grających muzykę inspirowaną miastem.
Uczestnicy będą mogli spróbować wody z różnych zakątków Gdańska, podanej przez Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri w Barze Wodnym. Będziecie mogli też zwiedzać instalację dźwiękową Marcina Dymitera „Linie i fale”, obejrzeć film „Genius Loci” i porozmawiać z jego twórcami, a także posłuchać Rozmowy o stanie świata z udziałem znanych pisarzy, dziennikarzy i publicystów. Na koniec soboty czeka na Was koncert Wodecki Twist Sweet ‘90s z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, lecz na niektóre obowiązują zapisy. Szczegółowy program otwarcia nowej siedziby IKM można znaleźć na stronie internetowej Instytutu.
fot.UM Gdańsk