Nabór wniosków do Sopockiego Budżetu Obywatelskiego
Mieszkańcy Sopotu przez cały kwiecień mogą zgłaszać swoje pomysły na inwestycje lub zadania. Wniosek do Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każda osoba, niezależnie od wieku, mieszkająca w Sopocie, nie jest wymagany meldunek na terenie miasta.
– Przez ostatnie lata sopocianie pokazali jak ważna jest dla nich wspólnota lokalna. Nigdy w Budżecie Obywatelskim nie brakowało wielu bardzo ciekawych pomysłów, a frekwencja w głosowaniu była zawsze dużo wyższa niż w innych miastach – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Aby zgłosić swój pomysł, wystarczy podać podstawowe informacje dotyczące jego realizacji, nie jest konieczne zbieranie listy poparcia. Od tego roku wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia zgody na realizację inwestycji w przypadku, gdy wniosek dotyczy inwestycji, która miałaby być zrealizowana na gruncie nienależącym do gminy lub będącym w dzierżawie od miasta.
Projekt można zgłosić przez platformę Sopockiego Budżetu Obywatelskiego www.sopot.pl/bosopot, pisemnie wrzucając wypełniony formularz do żółtej skrzynki znajdującej się przed wejściem do Urzędu Miasta lub mailowo na adres budzet2023@sopot.pl. Projekty można zgłaszać w każdą środę kwietnia, w godzinach 9.00-15.00, pod numerem telefonu 58 521 36 73.
Projekty dopuszczone do głosowania układane są na listach do głosowania w zależności od terminu zgłoszenia przez wnioskodawcę, nie warto więc czekać ze zgłoszeniem do ostatniej chwili.
Każdy zgłoszony projekt przechodzi weryfikację. Wyniki weryfikacji zostaną opublikowane do 7 czerwca. Wnioskodawca ma następnie dwa tygodnie na odwołanie się od wyniku weryfikacji. Głosowanie trwać będzie od 6 a 20 września.
– W tym roku chcemy jeszcze bardziej zaangażować młodych sopocian. Dlatego, po dyskusjach w ramach komisji Rady Miasta Sopotu, głosowaniu i przede wszystkim po rozmowach z młodymi ludźmi i spotkaniach z członkami Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, Rada Miasta zgodziła się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego do sopockich szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.
Na realizację Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego każda placówka otrzyma 20 tys. złotych, a o przeznaczeniu tej kwoty zadecydują uczniowie. To oni będą zgłaszać projekty, a komisja złożona z przedstawicieli samorządu uczniowskiego je zweryfikuje i podda pod głosowanie wszystkich uczniów. Również o regulaminie głosowania zdecyduje Młodzieżowa Rada Miasta.
Fot. Freepik