mobile

Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci

Festiwal, który odbędzie się w dniach 20-25 września się w Gdańsku. W programie zaplanowano rozmowy i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy spotkają się m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej, Nowym Muzeum Sztuki NOMUS i Nadbałtyckim Centrum Kultury. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Informacja prasowa
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci

- Języki się nam pomieszały. Miało to miejsce bardzo, bardzo dawno u stóp Wieży Babel. Ale to nie było tak, że one się wymieszały i cześć. One się ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą. Jest też tych mieszaczy-specjalistów cała masa. Porozmawiamy sobie z nimi, jak to jest z tymi językami - i co zrobić, żeby się dogadać. Poza językiem polskim na Festiwalu usłyszycie z pewnością i ukraiński, i wietnamski, a nawet psi i koci – mówi Kinga Kowalska z zespołu organizatorów Festiwalu Literatury dla Dzieci. - W tym roku Festiwal obchodzi dziewiąte urodziny, możemy więc powiedzieć, że jest już w wieku prawie nastoletnim. I tak jak nastolatki i nastolatkowie ciągle zmienia się, a wraz z nim rośnie publiczność, która jest coraz bardziej ciekawa świata, zadaje coraz więcej pytań, a przede wszystkim - nie musimy już się martwić, czy lubi czytać. Bo wiemy, że lubi.

Program tegorocznego Festiwalu Literatury dla Dzieci wypełniony jest wydarzeniami skierowanymi zarówno dla rodzin z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzieży, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą. 

Celem wydarzenia  jest wychowanie pokolenia świadomych i aktywnych czytelników oraz inspirowanie do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. Każdego roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki towarzyszy nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej.

Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku organizatorzy zaplanowali wiele spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. „Czytanki po zachodzie słońca”, spacer po Stoczni Gdańskiej szlakami pracujących tam niegdyś kobiet, koncert zespołu Czereśnie oraz plenerowa, dwujęzyczna wystawa na podstawie książki „Co robią uczucia?”, którą od 5 września będzie można zobaczyć w ogrodzie Pałacu Młodzieży. 

Wśród gości festiwalu będzie można spotkać twórców nagradzanych i nominowanych do najważniejszych literackich wyróżnień w tym Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i Nagrody Literacka Podróż Hestii. Będą z nami m.in.: Justyna Suchecka, Michał Rusinek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tina Oziewicz, Ton Van Anh oraz wybitni ilustratorzy m.in. Piotr Socha, Daniel de Latour, Susie Hammer, Grażka Lange i Agata Królak. Festiwalowych gości będzie można też spotkać na wydarzeniach towarzyszących w Bibliotece Miejskiej Słupsku i Stacji Kultura w Rumi. 

 Szczegółowy pogram oraz zapisy dostępne są na stronie Festiwalu.

Gdańska edycja Festiwalu jest jedną z dwóch zaplanowanych na ten rok. Druga odbędzie się w dniach 16-20 listopada w Krakowie, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda