Muzycznie i świątecznie w Konsulacie Kultury w Gdyni
W piątkowe przedpołudnie Konsulat Kultury wypełniła muzyka i słuchacze w mikołajkowych czapkach. Wszystko to za sprawą „Drugiego Muzycznego Śniadania”, które tym razem odbyło się w świątecznej atmosferze. Na scenie konsulatu wystąpiła Joanna Knitter. Organizatorem wydarzenia było gdyńskie stowarzyszenie „Dlaczego Nie”.
To już kolejne spotkanie z cyklu „Drugie Muzyczne Śniadanie”. Tym razem odbyło się w mikołajkowo-świątecznym klimacie. Piątkowy koncert w Konsulacie Kultury swoim występem uświetniła Joanna Knitter.
– Najważniejsze w tej idei jest to, że zapraszamy artystów z różnych gatunków muzycznych. Staramy się wybierać tych najlepszych, naszych lokalnych – opowiada Elżbieta Biernacka prezes stowarzyszenia „Dlaczego Nie”
Joanna Knitter to wokalistka działająca czynnie w kilku stylistykach muzycznych. Jest również wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Artystka wydała 14 płyt (także z własną muzyką i tekstami), a z zespołami zwiedziła kawałek świata m.in. Szwecję, Niemcy, Szwajcarię, Belgię, Holandię, Czechy, Słowację.
Zaskoczyli mnie ci młodzi ludzie, którzy tak chętnie śpiewali i tak wspaniale śpiewali. Pośpiewaliśmy i trochę kolęd, i piosenki mniej znane. Fantastyczna publiczność – mówi wokalistka Joanna Knitter.
Tego typu wydarzenia mają jeszcze inny, ważny dla dzieci i młodzieży wymiar. Są nie tylko znakomitą okazję do poznania różnych gatunków muzycznych i artystów, ale także spotkania się ze znajomymi, wypicia wspólnej herbaty i rozmów.
– Przede wszystkim podczas tych spotkań mamy styczność z naprawdę wysokim poziomem artystycznym. To dla naszych dzieciaków niesamowite przeżycie. Młodzież bardzo się cieszy, chętnie przychodzi na te wszystkie spotkania. Śpiewają wspólnie z artystami, mają czas na to, żeby się z nimi spotkać, porozmawiać. Ale również spotkać się z przyjaciółmi z innych szkół, bo to są spotkania integracyjne – mówi Barbara Milewska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.
Piątkowe spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zaopiekowani”. To program wsparcia rodziców, opiekunów, rodzeństwa dzieci i zależnych osób dorosłych z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem narzędzi z obszarów fizjoterapii, rozwoju osobistego, aktywizacji społecznej (w tym kulturalnej) oraz zawodowej. Jest finansowany ze środków PFRON-u, którymi dysponuje Gdyńskie Centrum Zdrowia.
fot. Karolina Szypelt/gdynia.pl