"Muzeum na kółkach” literacko w Sopocie
Od 19 sierpnia mobilna edukacyjna wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” będzie prezentowana w ramach Festiwalu „Literacki Sopot” na Skwerze Kuracyjnym. Ekspozycja odwołuje się do literackiego dziedzictwa polskich Żydów, przypominając w telegraficznym skrócie historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce.
Nowoczesna ekspozycja prezentowana w Sopocie odwołuje się literackiej twórczości polskich Żydów, takich jak Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza czy Juliana Tuwima. Cytowane są tam także fragmenty pamiętników pisanych przez Żydów dorastających w międzywojennej Polsce.
Wystawa porusza także wątki tożsamościowe zaczerpnięte z wypowiedzi młodych, współcześnie żyjących Żydów pochodzące z książki Katki Reszke pt. „Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście”.
Wielbicieli Trylogii Henryka Sienkiewicza zainteresuje zdjęcie rabina czytającego „Ogniem i mieczem” w jidysz. To właśnie tym językiem - obok polskiego i hebrajskiego - posługiwali się polscy Żydzi na przestrzeni tysiąca lat. Z jidysz pochodzi także wiele słów, które przeniknęły do codziennej polszczyzny, m.in. belfer, bachor, ciuch czy sitwa.
Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa, na której zostały zaznaczone miejsca związane z działalnością i historią sopockich Żydów. Obok niej znajduje się trójwymiarowa makieta sztetla przybliżone zostały najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z organizatorami festiwalu „Literacki Sopot” zaprezentuje projekt „Muzeum na kółkach” w dniach 19-21.08 na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie. Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Projekt do końca kwietnia 2017 roku odwiedzi 71 miejscowości w całej Polsce.