Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza trójmiejskich nauczycieli i nauczycielki do twórczego współdziałania.
Program współpracy ma na celu stworzenie grupy zaangażowanych pedagogów, którzy w Muzeum znajdą przestrzeń do wymiany doświadczeń, a także będą mieli okazję skorzystać z oferty bezpłatnych szkoleń, zaprojektowanych specjalnie na potrzeby programu. Uczestnicy będą m.in. mogli podnieść swoje kompetencje w zakresie radzenia sobie z wyzwaniami, które są związane z procesami migracyjnymi.
- Planujemy zebrać grupę aktywnych nauczycieli, którzy cały czas chcą się rozwijać i poznawać nowe sposoby nauczania – mówi Ludwika Radacka-Majek, koordynatorka projektu.
Muzeum Emigracji w Gdyni stawia sobie za cel proponowanie swoim odbiorcom ambitnego i ciągle rozwijającego się programu dla uczniów i nauczycieli. Dział edukacji stara się na bieżąco reagować na konkretne potrzeby swoich odbiorców, dostosowując do nich swoją ofertę.
Program, który rusza 23 lutego, ma za zadanie zaangażować w działania tym razem nauczycieli. Uczestnicy będą rozmawiać o trendach w edukacji i nowych pomysłach na aktywności skierowane do uczniów, wymieniać się swoimi spostrzeżeniami i prowadzić twórcze dyskusje. - Chcemy wspólnie wypracować techniki, które będziemy wykorzystywać w codziennej pracy – mówi Anna Posłuszna, główna specjalistka ds. edukacji w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Podczas pierwszego spotkania uczestnicy zostaną oprowadzeni po wystawie stałej Muzeum Emigracji. Oprócz tego będą mogli się zapoznać z ofertą edukacyjną dla szkół, a także poznać założenia projekt i wspólnie zastanowić się nad jego rozwojem.
Nauczyciele i nauczycielki na szkoleniach i warsztatach m.in. poszerzą swoją wiedzę w tematyce antydyskryminacyjnej, nauczą się radzić sobie z przejawami dyskryminacji oraz dowiedzą się, jak wygląda nauka polskiego jako języka obcego.
Każdy uczestnik/uczestniczka otrzyma pakiet materiałów edukacyjnych. Wśród nich znajdzie się wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni książka pt. „Muzeum. Udostępnij!", w której prezentujemy przykłady angażowania młodzieży w działania instytucji kultury.
Zapisy trwają do dnia 19.02: l.radacka-majek@muzeumemigracji.pl.
fot. Bogna Kociumbas