Muzealny luty pod znakiem urodzin, architektury i zmysłów
Od wtorku Muzeum Miasta Gdyni jest otwarte dla zwiedzających. Zwiedzać można wystawy czasowe „Legenda Radmoru” i „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” oraz wystawę stałą „Gdynia – dzieło otwarte” z nowym modułem czasowym poświęconym dziejom gdyńskiej kolei. To jednak nie wszystko. Luty w Muzeum Miasta Gdyni upłynie pod znakiem wykładów, warsztatów i spotkań online.
Warto zaznaczyć, że wydarzenia edukacyjne w tym miesiącu są ściśle związane z 95. rocznicą nadania Gdyni praw miejskich. Świętowanie rozpocznie zorganizowany wraz z Urzędem Miasta Gdyni pokaz audiowizualny „Gdynia – tu zaczyna się Polska” prezentujący muzealne zbiory. Widowisko będzie można oglądać codziennie od 10 lutego do 14 lutego w godz. 17.00-22.00 przed Urzędem Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54).
Świętowania nadszedł czas!
10 lutego minie 95 lat, odkąd Gdynia uzyskała prawa miejskie. To doskonała okazja, by wspólnie zwiedzić wystawę stałą Muzeum Miasta Gdyni „Gdynia – dzieło otwarte”.
W ramach cyklu „Znamy się!”, podczas piątkowego oprowadzania, uczestnicy przyjrzą się pewnym aspektom wystawy, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak kiedyś świętowano w Gdyni.
Znamy się! Świętujemy! – wirtualne oprowadzanie po wybranych aspektach wystawy „Gdynia – dzieło otwarte” z okazji 95. urodzin miasta Gdyni odbędzie się 12 lutego o godz. 16.00 przez platformę Zoom i potrwa około pół godziny. Dostęp do spotkania zostanie przesłany uczestnikom drogą mailową, po uprzednim zarejestrowaniu się.
Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie wydarzenia: https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/znamy-sie-swietujemy.
Rzut Kostką! - Miejska gra urodzinowa
13 lutego w godz. 12.00-18.00 wszyscy miłośnicy gier i zagadek oraz Gdyni będą mogli przeżyć niesamowitą przygodę, czyli wielką grę terenową z okazji 95. urodzin miasta Gdyni!
W wydarzeniu mogą wziąć udział grupy lub samotni gracze.
Start 13 lutego o godz. 12.00, na początku ul. Starowiejskiej.
Pierwszym punktem gry będzie Lavenda Cafe & Galeria (ul. Starowiejska 11), gdzie na hasło: ŚWIĘTUJEMY! będą czekać specjalne pakiety z zadaniami i wskazówkami prowadzącymi do kolejnych punktów.
Ale to nie wszystko! Wraz z pierwszym punktem rozpoczniemy również opowieść o tym, jak Gdynia stała się miastem – na przykładzie budynków znajdujących się w pobliżu każdego z pięciu punktów na ul. Starowiejskiej, w których umieszczono pakiety z zadaniami oraz naszą opowieścią.
Udział bezpłatny. Szczegóły i zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl.
Radmor, wspomnień czar
18 lutego o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie online dla seniorów w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa pt. „Radmor, wspomnień czar”.
Zapewne większość gdynian doskonale zna przedsiębiorstwo Radmor. Ilu jednak miało okazję poznać je od kuchni? Podczas najbliższego spotkania Klubu Doborowego Towarzystwa uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć informację z pierwszej ręki.
Klub Doborowego Towarzystwa to okazja do spotkań seniorów, wymiany myśli i rozmów o Gdyni.
Spotkanie z emerytowanym pracownikiem Radmoru odbędzie się online w formie streamingu, dlatego już teraz można przesyłać ewentualne pytania do Ryszarda Hogi, plastyka zakładowego Radmoru oraz koordynatorce Klubu Gosi Bujak pod nr. tel. 58 662 09 35 lub 58 662 09 36 lub mailowo m.bujak@muzeumgdynia.pl. Na pytania organizatorzy czekają do 11 lutego.
Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie wydarzenia: https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/klub-doborowego-towarzystwa-radmor-wspomnien-czar/
Muzealne zmysły: Rozwój umiejętności lokomocyjnych
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza najmłodszych odwiedzających wraz z opiekunami na cykl spotkań dotyczących rozwoju niemowląt „Muzealne Zmysły”! By zwiększyć komfort i bezpieczeństwo uczestników, spotkania odbywają się online poprzez platformę Zoom. Uczestnicy otrzymają drogą mailową link, który umożliwi 15-minutową prywatną konsultację ze specjalistą.
19 lutego o godz. 14.00 uczestnicy zajmą się tematem rozwoju umiejętności lokomocyjnych w pierwszym roku życia. Fizjoterapeuta Maciej Matuszewski opowie o ich znaczeniu oraz o tym, jaką funkcję pełnią w ewolucji postawy i zachowań w życiu dziecka.
Bilety: koszt dostępu dla jednego użytkownika to 10 złotych. Bilet do nabycia pod adresem: http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/bilet-muzealne-zmysly/
„Dzień Rodzinny”
Muzeum Miasta Gdynia zaprasza 20 lutego na „Dzień Rodzinny” – cykl warsztatów dla dzieci w wieku 6 -12 lat z opiekunami!
Warsztaty są biletowane i odbywają się online. Koszt biletu wynosi 10 zł. Opiekunowie mają zagwarantowany bezpłatny udział w warsztatach. Po zakupieniu biletu prosimy o odbiór materiałów w Muzeum Miasta Gdyni od 16 lutego.
Uczestnicy otrzymają drogą mailową link do platformy Zoom w dniu wydarzenia.
Uwaga! Dzieci muszą przebywać pod nadzorem opiekuna w czasie trwania warsztatów.
Czy ludzie mają wpływ na to, jakie jest miasto, w którym mieszkają? Odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć podczas porannych (od godz. 11.00) warsztatów z animacji „Pokrótce”. Uczestnicy wspólnie stworzą krótkie historie o pewnych szczególnych bohaterach.
Prowadzenie: Olga Lewandowska.
Bilety na warsztaty z animacji „Pokrótce”: http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/dzien-rodzinny-20-02-godz-1100
Wyobraźcie sobie, że dostaliście za zadanie zaprojektować własny budynek, który pojawi się na ulicach Gdyni. Świetna sprawa, ale jak się do tego zabrać? Spokojnie, podczas popołudniowych (od godz. 13.30) warsztatów architektonicznych „Na całej długości” znajdzie się dobre rozwiązanie. Każdy będzie miał okazję stworzyć swoją własną, przestrzenną wizję gdyńskiej budowli.
Prowadzenie: Ziemowit Liszek.
Bilety na warsztaty architektoniczne „Na całej długości”: http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/dzien-rodzinny-20-02-godz-1100-2.
Znamy się! Gdyńska bohema – wykład online
Czy wiesz, kto tworzył w mieście z morza i marzeń? Jakie dzieła sztuki powstały właśnie w Gdyni? Podczas oprowadzania po wystawie „Gdynia - dzieło otwarte” 26 lutego od godz. 16.00 goście dowiedzą się, jak rozwijało się środowisko artystyczne w Gdyni. Usłyszą też o najważniejszych twórcach oraz o dziełach, które powstały z okazji upamiętnienia wydarzeń istotnych dla miasta.
Oprowadzanie po wybranych aspektach wystawy „Gdynia - dzieło otwarte” odbędzie się online poprzez platformę Zoom, w ramach edukacyjnego cyklu „Znamy się!”.
Obowiązują zapisy.
Dostępna sobota
Powracają dostępne soboty w Muzeum Miasta Gdyni. W tych dniach muzeum w sposób szczególny stara się gościć osoby z utrudnionym dostępem do kultury. Dostępna sobota to przede wszystkim oprowadzania po wystawach czasowych oraz wystawie stałej. Oprowadzania tłumaczone są na Polski Język Migowy oraz posiadają audiodyskrypcję.
27 lutego od godz. 14.00 wspólnie z tłumaczką PJM Joanną Olejnik uczestnicy wkroczą na wystawę „Legenda Radmoru”.
Czy dźwięki można czuć? Na to i inne ciekawe pytania będzie można uzyskać odpowiedź w trakcie oprowadzania online na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni oraz na profilu społecznościowym Facebook.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Więcej na www.muzeumgdynia.pl.
Źródło: UM Gdynia