Murale na drodze do Opery Leśnej
Na drodze prowadzącej do Opery Leśnej pojawiły się murale prezentujące postacie, które rozsławiły Sopot i sopocki leśny amfiteatr na całym świecie. To polscy artyści, którzy dzięki swojej twórczości, obecności i występom budowali historię tego magicznego miejsca.
Oficjalnie otwarcie rozpocznie się w czwartek, 23 lipca, o godzinie 19.00. Ze względu na to, że murale umieszczone są na drodze wiodącej ku Operze, spotkanie rozpocznie się na jej początku. Przewodnikiem w czasie spaceru w górę, w stronę Opery Leśnej, będzie Artur Orzech, dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny. Wędrówka szlakiem murali Stars’N’Roll zakończy się o godzinie 20.00, na terenie Opery Leśnej, w nowej przestrzeni kulturalnej LASY. Tam będzie można posłuchać i potańczyć w rytmie przebojów sopockich festiwali, które zagra DJ Romero. Będzie też okazja do wspomnień legendarne występów i artystów, którzy rozsławili sopocką Operę Leśną.
Murale Stars’N’Roll to 20 czarno-białych, poziomych prac przedstawiających postacie znanych polskich artystów. Autorką malowideł jest Julia Tymańska, malarka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizacje wspierał Sebastian Choromański, artysta wizualny i absolwent ASP w Gdańsku.
Artystka w porozumieniu z Bałtycką Agencją Artystyczną BART dokonała wyboru uwiecznionych na muralach postaci. Zobaczymy: Irenę Dziedzic i Lucjana Kydryńskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszkę Osiecką, Jeremiego Przyborę, Korę Jackowską, Stana Borysa, Annę Jantar, Jerzego Gruzę, Annę German, Krzysztofa Komedę, Irenę Santor, Czesława Niemena, Irenę Jarocką, Grzegorza Ciechowskiego, Ewę Demarczyk, Władysława Szpilmana, Franciszka Walickiego, Marylę Rodowicz, Zbigniewa Wodeckiego oraz Krzysztofa Klenczona i Seweryna Krajewskiego. Inspiracją artystyczna przy projektowaniu cyklu murali były między innymi zdjęcia wykonane przez fotografów agencji Kosycarz Foto Press, od lat związanej z Operą Leśną.
Julia Tymańska, ur. w 1997 r. w Gdańsku. Od 2016 r. studentka wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała również nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora. W 2019 roku odbyła miesięczną rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, którą zwieńczyła wystawa Inkubator AIR: „Under Construction”. Jej malarstwo można było zobaczyć na wystawach indywidualnych „Rzeczy, które robię a nie powinnam” w Gdańskim Archipelagu Kultury Plama, „Prezentacje Młodych” w Sfinks700 oraz na licznych wystawach zbiorowych. Prezentowała także prace w przestrzeni publicznej, m.in. na wystawie 10 instalacji z okazji 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Źródło: UM Sopot