mobile

Monitoring w miejscu pracy - kontrola tylko za obopólną zgodą

Coraz więcej pracodawców wprowadza monitoring w miejscu pracy. Brak jednak jednoznacznych przepisów regulujących tego rodzaju działania. Zasad i procedur instalowania systemu monitoringu nie odnajdziemy w przepisach prawa pracy. Pracodawcy muszą się więc posiłkować przepisami dotyczącymi ochrony dóbr osobistych oraz wytycznymi wskazanymi przez Państwową Inspekcję Pracy.

Maciej Ostrowski
Monitoring w miejscu pracy - kontrola tylko za obopólną zgodą

Nie są to natomiast tak wiążące regulacje, jak przepisy prawa. Większość pracodawców musi więc bazować na wewnętrznych regulacjach obowiązujących w zakładach pracy.
Kontrola pracowników, w szczególności poprzez monitoring ich miejsca pracy, nie została w żaden sposób (do tej pory) uregulowana w przepisach prawa pracy. Pracodawca decydujący się na taki krok powinien jednak upewnić się, że pracownicy zostali poinformowani o zainstalowaniu urządzeń monitorujących. Takie oświadczenie najlepiej przedstawić pracownikom na piśmie, by ponad wszelką wątpliwość udowodnić, że doszło do poinformowania. Oświadczenie powinno informować o celu zainstalowania systemu monitoringu oraz wyszczególniać miejsca, w których zostaną zainstalowane kamery CCTV. Celem wprowadzenia takiej kontroli nie może być jednak sprawdzanie jakości pracy pracowników.
Z opinii Państwowej Inspekcji Pracy wynika bowiem, że:
Monitorowanie pracowników za pomocą kamer w celu sprawdzenia jakości i ilości wykonywanej przez nich pracy powinno być co do zasady niedopuszczalne w przeciwieństwie do monitorowania dla celów bezpieczeństwa.
- Oczywiście kamery nie mogą być instalowane w takich miejscach, jak toalety, czy szatnie, w których przebierają się pracownicy. W takim przypadku doszłoby do naruszenia dóbr osobistych zatrudnionych. Nakaz poszanowania dóbr osobistych zatrudnionych przywołany jest w art. 11 Kodeksu Pracy- informuje Agata Kicińska, aplikantka radcowska z kancelarii "Sienkiewicz i Zamroch
Radcowie prawni - Spółka partnerska".
W świetle obowiązujących w Polsce przepisów możliwe jest uregulowanie kwestii monitoringu np. w regulaminie pracy. Stosowne oświadczenie byłoby w takim układzie podpisywane przez  każdego nowego pracownika zatrudnionego przez przedsiębiorstwo decydujące się na instalację monitoringu. Stosowanie monitoringu nie musi – wbrew powszechnym opiniom – być zastrzeżone w regulaminie pracy. Można przekazać informację o zastosowaniu monitoringu każdemu pracownikowi z osobna, na piśmie, pod którym potwierdzi on fakt otrzymania takiej informacji. Naruszenie dóbr osobistych w polskim prawie obejmuje szeroki wachlarz sytuacji, gdy następuje utrwalenie wizerunku bez zgody osoby zainteresowanej, a następnie przechowywanie i odtwarzanie nagrań.
Na monitoring najczęściej decydują się firmy z sektora sprzedaży. Kamery są wówczas z reguły nastawione na kasy. To dopuszczalna praktyka, jednakże kamer nie powinni widzieć klienci sklepu stojący po drugiej stronie kasy. Dokładna wiedza na temat ilości gotówki przechowywanej w sklepie mogłaby narazić personel na napaść lub próby kradzieży oraz oszustw dokonywane przez nieuczciwych klientów. Same zainstalowanie kamer jest jednak jak najbardziej zrozumiałe i dopuszczalne, zwłaszcza jeśli w firmie dochodziło już wcześniej do kradzieży.
- Pamiętajmy, że ochrona dóbr osobistych wynika w Polsce z przepisów prawa pracy. W przypadku ciężkiego naruszenia dóbr osobistych pracownika, pracownik ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę wiążącą go z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia- oznajmia radczyni prawna.
W Polsce monitoring stosuje się na szeroką skalę zazwyczaj w większych przedsiębiorstwach, gdzie w grę wchodzą nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale również ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda