mobile

Młodociani pracownicy

Zatrudnianie młodocianych pracowników wiąże się z licznymi zastrzeżeniami, gdyż młodzież jest chroniona przed szkodliwymi warunkami pracy. Ustawodawca troszczy się także o to, aby praca zarobkowa nie kolidowała z szkolnymi obowiązkami tych pracowników.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Młodociani pracownicy

Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy za młodocianego pracownika uznaje się osobę, która skończyła 16 rok życia, a nie przekroczyła 18. Zatrudnianie młodzieży poniżej obowiązującego wieku jest zabronione. Należy jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od tej reguły. Dzieci, które nie przekroczyły granicy wieku szesnastu lat mogą pracować w branżach kulturalnych, artystycznych oraz reklamowych. Warunkiem podjęcia pracy przez takie osoby jest niezaniedbywanie obowiązków szkolnych. Konieczne jest również przedstawienie opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej, orzeczenia lekarza, zgody rodziców lub prawnych opiekunów i określenie czasu, a także charakteru wykonywanej pracy dziecka. Szczegółowo kwestie takiego zatrudnienia określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 5 grudnia 2002 roku.

Warunki zatrudnienia pracownika młodocianego niewiele różnią się od warunków zatrudnienia innych pracowników. Dane zasady określa Kodeks Pracy. Zatrudnienie danej osoby jest możliwe jedynie w przypadku, kiedy osoba młodociana ukończyła co najmniej gimnazjum i przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca na danym stanowisku nie zagraża jej zdrowiu. W innym razie konieczne jest między innymi pozwolenie właściwego inspektora pracy oraz pozytywna opinia poradni psychologiczno- pedagogicznej. Pracodawca zatrudniający młodocianego pracownika na podstawie umowy o pracę ma obowiązek opłacania za niego składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Dotyczy to również członków rodziny zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Takie przygotowanie dotyczy osoby, która nie posiada, a chce nabyć kwalifikacje zawodowe. Może być ono realizowane poprzez naukę zawodu lub przyuczenie do jego wykonywania. Nauka zawodu trwa nie krócej niż dwadzieścia cztery miesiące i nie dłużej niż trzydzieści sześć, kończy się egzaminem. Przyuczenie do wykonywania zawodu trwa od 3 do 6 miesięcy. Dla pracowników młodocianych, uczestników OHP ten czas może być wydłużony nawet do dwudziestu dwóch miesięcy. Takie przyuczenie również kończy się egzaminem. Ponadto pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia takiemu pracownikowi opieki i pomocy potrzebnej w trakcie pracy. Jeśli zatrudnienie pracownika młodocianego nie ma związku z przygotowaniem zawodowym, może być to zatrudnienie tylko i wyłączenie przy pracach lekkich, które nie stanowią zagrożenia ani dla zdrowia ani dla życia. Wykonywana praca nie może utrudniać wykonywania obowiązku szkolnego.

Reguły wynagradzania młodocianych pracowników określa Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 roku w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. W trakcie nauki zawodu młodocianemu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Pracownik młodociany zatrudniony na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniu na równych zasadach z pozostałymi osobami zatrudnionymi w ramach stosunku pracy. Ochrona otacza go od pierwszego dnia pracy. Pracodawca musi zgłosić pracownika do ZUS-u w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia pracy. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osoby młodocianej stanowi przychód osiągnięty z tytułu umowy o pracę.

Źródło fotografii:

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda