mobile

Mieszkańcy zgłosili 697 projektów: 632 dzielnicowych i 65 ogólnomiejskich

O północy, 3 marca 2023 r., zakończył się proces zgłaszania projektów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024, w którym do rozdysponowania jest ponad 20 mln zł. Już wiadomo, że gdańszczanie pobili ubiegłoroczny wynik, który wynosił 509 - i tym razem złożyli w systemie elektronicznym 697 projektów: 632 dzielnicowych i 65 ogólnomiejskich. W tej sumie, 208 dotyczy zieleni (Zielony BO). Które projekty będą realizowane, dowiemy się pod koniec września, teraz przed nami kilkuetapowy proces weryfikacji i głosowanie. 

Informacja prasowa
Mieszkańcy zgłosili 697 projektów: 632 dzielnicowych i 65 ogólnomiejskich

fot.UM Gdańsk

Budżet obywatelski to jedno z tych narzędzi, dzięki któremu to my - gdańszczanie współdecydujemy bezpośrednio o rozwoju miasta, decydując o wydatkowaniu miejskich środków. Możemy projektować i głosować na konkretne, potrzebne nam w najbliższej okolicy inwestycje. I mimo że są to inwestycje - w skali Miasta - niewielkie, znacząco poprawiają komfort życia.

W Gdańsku ten demokratyczny proces odbywa się już po raz 11. W tegorocznej edycji BO mieliśmy miesiąc na zgłaszanie - w formie elektronicznej - swoich propozycji. 3 marca był ostatnim dniem, w którym można było to zrobić. 

Wspaniałą wiadomością jest, że liczba zgłoszonych projektów była znów większa, niż rok wcześniej - i byliśmy bardzo blisko pobicia rekordu z roku 2021, gdy projektów wpłynęło ponad 700.

Tym razem do rozpatrzenia będzie 697 projektów - 632 dzielnicowych i 65 ogólnomiejskich. A ponieważ ochrona środowiska i ekologia są nam bardzo bliskie, od edycji 2021 głosujemy też Zielony Budżet Obywatelski. W tym roku takich projektów wpłynęło 208.

Realizacja zgłoszonych projektów musi zmieścić się w tym roku w kwocie  20 441 573 złotych - taki jest bowiem tegoroczny budżet obywatelski. 

Ile projektów zgłoszono w poszczególnych dzielnicach?

Najbardziej aktywną dzielnicą był w tym roku Chełm. Jej mieszkańcy zgłosili aż 41 projektów, choć trzeba przyznać, że na ich rzecz działa demografia - to wciąż najbardziej zaludniona dzielnica Gdańska. Zaraz za chełmianami w tabeli uplasowali się oliwianie z 34 projektami i mieszkańcy Wrzeszcza Górnego - 31. Śródmieście, Orunia Górna i Jasień szły łeb w łeb - mieszkańcy zgłosili w tych dzielnicach po 30 projektów.

Jaka jest wysokość środków w BO 2024?

Do rozdysponowania jest 20 441 573 złotych. 

Na tą sumę składają się dwie wartości. Pierwsza, to kwota przyznana w tej edycji przez prezydent Gdańska, która wynosił 19 mln zł, a druga to środki pozostałe z poprzedniej edycji czyli 1 441 573 złotych. Te środki były przyznane w ramach BO 2023, ale w części dzielnic nie zostały rozdysponowane.

W ramach całego budżetu 4 446 790 złotych trafi do Zielonego BO 2024

  • zielone projekty ogólnomiejskie - 1 140 000 zł
  • zielone projekty dzielnicowe - 3 306 790 zł

Kto ustala wysokość BO?

Co roku kwotę ustala Prezydent Gdańska. 

Określone są jednak warunki bazowe tej decyzji. Nie mniej niż 0,5% budżetu Miasta, a dokładnie - kwota budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5% wydatków Gminy Miasta Gdańska zawartej w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu oraz ustala maksymalny szacowany koszt projektu ogólnomiejskiego.

Ile dotąd zrealizowano projektów BO i na jaką kwotę?

Budżet Obywatelski ustalono obchodził w ubiegłym roku dziesięciolecie. Co roku niemalże mieszkańcy zgłaszają więcej projektów i w ciągu tych dziesięciu lat zrealizowano już 822 projekty - za kwotę ponad 157 milionów złotych.

Budżet Obywatelski 2024 - co dalej z projektami                                                                

Wszystko rozstrzygnie się po wakacjach, wyniki głosowania poznamy najpóźniej 29 września br. Wcześniej, projekty poddane będą kilkuetapowej procedurze.

  • Ocena formalna i wstępna projektów

do 3 kwietnia 2023 r.

Zgłoszone pomysły są oceniane pod kątem spełnienia wymogów formalnych projektu. Projekty inwestycyjne trafiają także do oceny wstępnej, gdzie weryfikowane są przez Wydział Skarbu, Wydział Urbanistyki i Architektury, Wydział Geodezji oraz Biuro Rozwoju Gdańska.

  • Weryfikacja projektów

do 30 czerwca 2023 r.

Wydziały oraz jednostki organizacyjne Urzędu Miejskiego dokonują oceny projektów pod kątem możliwości ich realizacji.

  • Weryfikacja projektów przez zespół konsultacyjny

do 11 sierpnia 2023 r.

Zespół Konsultacyjny prowadzi swoje działania, m. in. rozpatruje odwołania od negatywnych ocen projektów

  • Losowanie numerów projektów do głosowania

do 18 sierpnia 2023 r.

Losowanie numerów, zgodnie z którymi projekty, które przeszły pozytywnie przez wszystkie etapy oceny, zostaną uporządkowane na liście do głosowania.

  • Głosowanie

11 - 25 września 2023 r.

Na projekty głosują mieszkańcy, za pośrednictwem systemu elektronicznego.

  • Ogłoszenie wyników głosowania

do 29 września 2023 r.

Ogłoszenie wyników głosowania i listy projektów, które zostały wybrane przez mieszkańców do realizacji.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda