Mieszkańcy Pomorza przeciwko sprzedaży Lotosu - badanie opinii publicznej
64 proc. mieszkańców Pomorza uważa, że Lotos powinien być samodzielną firmą. A aż 90 proc. jest zdania, że w obecnej sytuacji politycznej (wojna na Ukrainie) należy ograniczyć współpracę gospodarczą z podmiotami krajów, które nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę. To wynik badania opinii publicznej przeprowadzonego w marcu 2022 roku na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Grupa Lotos to jeden z fundamentów Pomorskiej gospodarki. Każdego roku wpływy do budżetu województwa to również kilkadziesiąt milionów złotych z podatku CIT od Lotosu. To także tysiące miejsc pracy. Dodatkowo, prze ostatnie 17 lat grupa Lotos sukcesywnie inwestowała w modernizację i rozbudowę swoich instalacji. W efekcie innowacyjnych i sprawnie realizowanych inwestycji stała się liderem innowacji. Lotos jest także mecenasem lokalnego sportu i kultury. Łączna wycena wartości marki to ponad 3,3 mld zł, co czyni Lotos najcenniejszą pomorską marką.
Na zlecenie samorządu województwa pomorskiego badanie opinii publicznej przeprowadziła pracownia PBS z Sopotu. – Zleciliśmy badanie w związku z ogromnym znaczeniem Lotosu dla Pomorza, aby poznać opinię mieszkańców. Pamiętajmy też, że niektóre składniki majątku Grupy Lotos mają trafić do podmiotów z krajów, które zajmują co najmniej niejednoznaczne stanowisko wobec konfliktu na Ukrainie – mówił prezentując raport Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI, czyli wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego. Ankieterzy rozmawiali z Pomorzanami w drugiej połowie marca, a więc w czasie trwającej od miesiąca wojny na Ukrainie.
Zdaniem Pomorzan ograniczenie współpracy gospodarczej z Rosją jest koniecznością. – Z przeprowadzonego sondażu wynika, że tak uważa 90 proc, badanych – podkreślał marszałek Struk. Co istotne, ankietowani byli zgodni, że ograniczenie kontaktów powinno dotyczyć nie tylko Federacji Rosyjskiej i Białorusi, ale również krajów, które nie potępiły rosyjskiej agresji, jak np. Węgry. Blisko 2/3 respondentów jest zdania, ze w obecnej sytuacji międzynarodowej proces przejęcia Grupy Lotos przez podmioty zagraniczne należy wstrzymać.
Mieszkańcy regionu są też świadomi, ze rozbiór Grupy Lotos oznacza wymierne straty dla Pomorza. – Prawie połowa badanych (42 proc.) stwierdziła, że wpływ transakcji na nasz region będzie negatywny. O pozytywnym jej wpływie przekonanych jest zdecydowana mniejszość (18 proc.) badanych. 64 proc. uczestników badania jest zdania, że Grupa Lotos powinna dalej działać, jako samodzielny podmiot gospodarczy i pod tą samą marką Lotos – wyliczał Mieczysław Struk. Najbardziej krytycznie mieszkańcy oceniają wpływ fuzji na wysokość podatków odprowadzanych do budżetu województwa. Co trzeci badany (34 proc.) uważa, że przejecie przez Orlen będzie miało negatywny wpływ na działalność sportową i kulturalną. – Podobny odsetek twierdzi, że zaszkodzi to lokalnemu rynkowi pracy – dodał marszałek. Utrata niezależności przez Grupę Lotos odbije się na powiązaniach gospodarczych z setkami firm, nie tylko z Pomorza, ale i całego kraju.
Wyniki badania pokazują, że Pomorzanie są przeciw transakcji. W demokratycznym państwie prawa majątek skarbu państwa generujący znaczny wkład do budżetu centralnego i budżetów lokalnych, a także dający pracę i satysfakcję tysiącom swoich obywateli nie powinien być w ten sposób traktowany. – Patrząc przez pryzmat trwającej wojny na Ukrainie i wynikających z niej wyzwań dla gospodarki, po raz kolejny stanowczo apelujemy do rządy RP o wstrzymanie fuzji Lotosu i Orlenu – podkreślił marszałek. Podział Grupy Lotos będzie szkodą nie tylko dla gospodarki, ale i zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.
Zapis video całej konferencji dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=bT6VXQbBnwg
fot. materiały prasowe