Mieszkańcy Gdyni aranżują taras przy Przystani Śmidowicza 49 Ty też dołącz do akcji
Do zimnej Zośki jeszcze daleko, ale ogrodnicy z Oksywia i okolic spotykają się, by zaplanować swoje działania. Pole do popisu – a przede wszystkim: wysiewu – jest całkiem spore. To ogród sąsiedzki na tarasie przy Przystani Śmidowicza 49! Za nami już pierwsze warsztaty z architektką krajobrazu, podczas których zostały wybrane rośliny. To jednak dopiero początek prac, więc dołączyć może każdy chętny!
Przystań Śmidowicza 49 to centrum usług miejskich i sąsiedzkiej aktywności na Oksywiu. Tutaj zlokalizowany jest m.in. Miejski Klub Seniora „Północ” z kawiarenką, Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 2, Poradnia Rozwoju i Mediacji, Placówka Wsparcia Rodziny i Dziecka SPOT Światłowcy, a także Dom Sąsiedzki. I to właśnie w ramach tego ostatniego urządzono ogród społeczny. Teraz nadszedł czas na zagospodarowanie tarasu.
- To z jednej strony możliwość ciekawego spędzania wolnego czasu, wśród roślin i kwiatów, z drugiej – okazja do zacieśnienia więzów z sąsiadami. Można poznać osoby z sąsiedztwa z podobnymi zainteresowaniami. Czeka nas więc dużo dobrej zabawy i możliwość stworzenia razem czegoś dobrego. Czegoś, co nawet przez lata może cieszyć lokalną społeczność – mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, kierowniczka Działu Przestrzeni Społecznych Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyńską sieć centrów sąsiedzkich.
Taras Przystani Śmidowicza 49 zlokalizowany jest na froncie budynku. Dotąd nie było tam nasadzeń, a ogrodnicy koncentrowali swoje działania w ogrodzie sąsiedzkim na tyłach centrum. Uczestnicy pierwszego spotkania z architektką krajobrazu rozpoczęli więc prace od dokładnego przyjrzenia się już posadzonym tam roślinom. Co ważne, żeby wziąć udział w spotkaniu, nie trzeba było mieć zielonego pojęcia o roślinach. Na uczestników czekały katalogi roślin, z których można było dowolnie wybierać.
- Można śmiało powiedzieć, że to była owocna dyskusja. Zdecydowaliśmy, że na tarasie postawimy małe skrzynki-grządki, a także większe skrzynie, które powstaną na warsztatach stolarskich w Domu Sąsiedzkim, oraz donice balustradowe. Zasadzimy tam liść laurowy, lawendę, powojnik pnący, szałwię, bratki, aksamitki, werbenę, kapustę ozdobną, kocimiętkę, hortensje, kosmosy, krokosze, nachyłki barwierskie, a także róże zwisające, pelargonie i truskawki – mówi Maja Cywińska, prowadząca warsztaty.
Poza kwiatami dzielnicowi ogrodnicy planują także zasadzić warzywa. W trzech wysokich grządkach pojawią się bowiem m.in. marchew, ogórki, rzodkiewki, seler, pomidory oraz cukinie i dynie. Uczestnicy spotkania chętnie wymieniali między sobą swoje doświadczenia i dobre praktyki ogrodnicze, co z pewnością przyda się w dalszych etapach pracy nad ogrodem.
Kolejne spotkanie odbędzie się bowiem w lutym – 21.02 (w godz. 16.30-18.30) chętni będą opracowywać szczegóły ogrodu, w tym m.in. liczbę i wymiary skrzyń na taras oraz rozkład nasadzeń. Udział może wziąć każdy, kto pasjonuje się ogrodnictwem lub chce się tej dziedziny dopiero nauczyć.
Szczegółowe informacje o postępach grupy oraz informacje o kolejnych spotkaniach będą dostępne na stronie internetowej Przystani oraz w grupie sąsiedzkiej na portalu Facebook.
fot. Laboratorium Innowacji Społecznych/gdynia.pl