Miesiąc bezpłatnych badań profilaktycznych… na plaży w Gdyni!
Tysiące urlopowiczów, korzystających ze słonecznej pogody, a wśród nich wyróżniający się z tłumu czarny namiot – rusza trzecia edycja Letniej Akcji Edukacyjnej kampanii Rakoobrona.
Przez miesiąc na Plaży Gdynia Śródmieście lekarze dermatolodzy będą przeprowadzali bezpłatne badanie znamion. Patronat honorowy nad projektem Rakoobrona objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdyni, partnerami są Gdański Uniwersytet Medyczny i Pomorski Inspektor Sanitarny.
Kąpiele słoneczne to nie tylko złotobrązowa opalenizna i spora dawka witaminy D, ale także szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, ryzyko poparzeń oraz wystąpienia czerniaka złośliwego. Wiedzą o tym organizatorzy ogólnopolskiego programu Rakoobrona i dlatego już po raz trzeci przeprowadzają Letnią Akcję Edukacyjną, zwracając uwagę Polaków na konieczność świadomego przebywania na słońcu, a także umożliwiając bezpłatne przebadanie znamion.
Z konsultacji z dermatologiem będzie mógł skorzystać każdy, kto w dniach 1-28 sierpnia w godzinach 11.00-16.00 przyjdzie na plażę miejską w Gdyni do czarnego namiotu kampanii.
– Również w tym roku nie zapominamy o plażowiczach i powracamy nad Bałtyk, by zachęcać do profilaktyki czerniaka złośliwego – nowotworu, który może być widoczny gołym okiem, a jego wczesne wykrycie daje 90% szans na wyleczenie. Dostrzegając, jak dużą popularnością cieszyła się nasza akcja w poprzednich latach, gdy z konsultacji z dermatologiem skorzystało ponad 1300 osób, postanowiliśmy wydłużyć nasz pobyt nad morzem. W tym roku oferujemy plażowiczom aż cztery tygodnie bezpłatnych badań dermatoskopowych. Zyskaliśmy wsparcie władz i instytucji lokalnych, dzięki którym jest to możliwe – mówi Katarzyna Galewska z kampanii Rakoobrona.
Badanie znamion przeprowadzą lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – partnera Letniej Akcji Edukacyjnej RKBN. Oprócz skorzystania z porady specjalisty, osoby, które odwiedzą namiot Rakoobrony, otrzymają ulotki informacyjno-edukacyjne, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego poprzez wypełnienie krótkiej ankiety, odpocząć na leżakach, a także porozmawiać z organizatorami kampanii o profilaktyce onkologicznej.
– Zachęcamy nie tylko do regularnych badań profilaktycznych, ale również do smarowania się kremami z filtrem – najlepiej co 1,5 godziny, zakrywania podejrzanych zmian skórnych, noszenia czapek lub chust ochraniających głowę oraz dobrych okularów przeciwsłonecznych. Pamiętajmy, że czerniak złośliwy może wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej czy pod paznokciem – informuje Katarzyna Galewska i dodaje - Może plaża jest nietypowym miejscem na konsultacje lekarskie, jednak nasze poprzednie akcje, w wyniku których na dalsze leczenie zostało skierowanych kilkadziesiąt osób, udowodniły, że watro działać!
Poza wiadomościami na temat czerniaka skóry, kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona porusza kwestie związane z profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt jest prowadzony od 2014 roku, a jednym z jego elementów są lekcje przeprowadzane w szkołach ponadpodstawowych na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. Do drugiej edycji kampanii, która odbędzie się w roku szkolnym 2016/2017 przystąpiło ponad 580 placówek z całej Polski. Ponadto, z bezpłatnego badania znamion podczas akcji plenerowych Rakoobrony oraz w punkcie stacjonarnym we Wrocławiu skorzystało łącznie ponad 3500 osób.
Kampania zyskała uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia. Ponadto program jest organizowany przy wsparciu patronów merytorycznych: Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, Dolnośląskiego Centrum Onkologii i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.
Letnia Akcja Edukacyjna na Plaży Gdynia Śródmieście:
1–28 sierpnia 2016 r., codziennie w godzinach 11.00–16.00