mobile

Miejskie Hale Targowe odzyskują przedwojenny blask

W najbliższych tygodniach rozpocznie się kolejny etap modernizacji Zespołu Miejskich Hal Targowych. To jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków w Gdyni.

Redakcja / fot. www.gdynia.pl
Miejskie Hale Targowe odzyskują przedwojenny blask

Zespół hal od kilku lat poddawany jest renowacji i sukcesywnie odzyskuje swój przedwojenny wygląd. Do tej pory wyremontowano dach, podziemia i poszczególne fragmenty elewacji budynków. Oprócz odświeżenia ścian, m.in. zamontowano nową rampę i specjalne okna oddymiające, pojawiło się oświetlenie oraz nowe zadaszenie wejścia podziemnego. Wymieniono instalację odgromową a także włączono nowy system odprowadzania wody z dachu. Przed dwoma laty najbardziej charakterystyczną halę łukową przemalowano na kolor piaskowy. Zawieszono też zegar oraz szyld stylizowany na lata trzydzieste XX wieku.
 
Tym razem prace remontowe prowadzone będą w hali płaskiej. W przetargu na wykonanie piątego etapu elewacji budynków Zespołu Miejskich Hal Targowych w Gdyni została wybrana oferta firmy KD Northpol z Redy. W planach modernizacji są: wymiana szklenia ścian w południowej elewacji hali płaskiej na szklenie dwuszybowe, konserwacja, ponowny montaż istniejących klap dymowych w nowych przeszkleniach, nałożenie tynku, pomalowane ścian oraz rekonstrukcja zabytkowej elewacji ramy hali. Ten etap rewitalizacji będzie kosztować 375 tysięcy złotych.

- Zespół hal targowych jest bardzo ważnym gdyńskim zabytekiem, wpisanym do wojewódzkiego rejestru zabytków 15 grudnia 1983 roku. Decyzję podjęto ze względu na śmiałe, bardzo nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w  hali, która na początku stanowiła jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Również w literaturze była wielokrotnie opisywana jako dzieło architektoniczne lat 30. XX wieku – mówił Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków.

Hale targowe przy ul. Wójta Radtkego zostały zbudowane w latach 1935-38 wg projektu inż. Jerzego Mullera. Wówczas był to jeden z najciekawszych przykładów konstruktywizmu w Europie, a dziś - jeden z nielicznych przykładów tego stylu w polskiej architekturze. W okresie międzywojennym hala była miejscem, gdzie sprzedawano produkty rolne i ryby, natomiast za czasów Polski Ludowej - towary deficytowe pochodzące z importu. Budynek do dziś cieszy się dobrą opinią mieszkańców, dzięki temu, że można tam kupić, np. świeże produkty spożywcze lub artykuły rzemieślnicze najwyższej jakości. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda