mobile

Miejsce z widokiem na architekturę

Dziedzictwo modernizmu to skarb nie do przecenienia. Dzięki dotacjom na renowację zabytków oraz działaniom miłośników architektonicznego dziedzictwa i ekspertów zabytkowe budynki odzyskują dawny blask. Właśnie architekturze będzie poświęcone nowe miejsce na mapie miasta. Idea zaaranżowania przestrzeni między wieżą widokową a InfoBoxem to inicjatywa Marka Stępy, naczelnika wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni. Niewielki przeszklony pawilon, zwany teraz ArchiBoxem, będzie prezentował ikony modernistycznego dziedzictwa Gdyni. Wczoraj to miejsce miało swoją premierę.

inf. prasowa
Miejsce z widokiem na architekturę

Idea zaaranżowania przestrzeni między wieżą widokową a InfoBoxem to inicjatywa Marka Stępy, naczelnika Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.
 

Inauguracja „ArchiBoxu” miała miejsce wieczorem 2 grudnia. Nie bez powodu. Wystawę ozdabia neon zaprojektowany przez warszawskiego artystę Maurycego Gomulickiego  przedstawiający dwa transatlantyki na morzu, oświetlone promieniami zachodzącego słońca.
Projekt nawiązuje do dziedzictwa nadmorskiego miasta, skąd dziesiątki statków między innymi linii żeglugowych „Gdynia-Ameryka” (GAL) wypływały w świat. W grudniowym zmroku rozświetlił przestrzeń między InfoBoxem a wieżą widokową.

na zdjęciu neon przedstawiający transatlantyk

Neon zaprojektowany przez Maurycego Gomulickiego znany z jednej z wystaw Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Polin//fot. Karolina Szypelt


Inicjator pomysłu tak mówi o projekcie pod nazwą ArchiBox:

ArchiBox to takie miejsce, część znanego gdynianom InfoBoxu, w którym mamy zamiar pokazywać gdyński modernizm na różne sposoby. Chcemy zaprezentować najlepsze dokonania, najciekawsze obiekty, ich twórców. Chcemy też pokazać, co je łączy z najbardziej ikonicznymi dokonaniami modernizmu w Europie i na świecie. To miejsce ma służyć gdynianom, ale oczywiście i gościom. Będziemy śledzić inspiracje. Pokażemy te najbardziej znane i mniej znane, a warte obejrzenia obiekty. Chcemy też umacniać świadomość gdynian o wartości, jaka się  wiąże z tą architekturą. Wiemy, że rośnie rzesza ludzi, którzy do Gdyni przyjeżdżają po to, by się z modernizmem zapoznać. Gdynia jest miejscem, które świetnie nadaje się do recepcji modernizmu w architekturze.

Modernizm to styl w architekturze XX wieku. W Gdyni rozpowszechnił się wyjątkowo szeroko. W powstającym od podstaw mieście stanowiącym zaplecze budowanego dużego portu były tu po temu warunki lepsze niż w jakimkolwiek innym europejskim ośrodku. Trzeba było w szybkim tempie zbudować wszystko co jest potrzebne do funkcjonowania miasta. Był to czas gdy młodzi architekci, często prosto po studiach, mogli tu realizować swoje wizje, powstające pod wpływem manifestów i wzorów płynących z Europy głównie z Niemiec, Francji i Holandii.
Modernistyczne budowle zdominowały obraz miasta.

Wystawa będzie dostępna cały czas z zewnątrz. Witryna jest tak skomponowana, żeby wszystkie treści były dostępne i czytelne dla przechodnia, który zechce minutę, dwie, pięć, osiem poświęcić na to, żeby przyjrzeć się temu, co tu jest. To nie jest muzeum. Tu nie będzie takiego klasycznego podziału na wystawy stałe i czasowe. Tutaj pewne rzeczy będą pojawiały się i znikały, stanowiąc element narracji. Chcielibyśmy, żeby było to miejsce żywe. – dodaje Marek Stępa.

 

Na jednej z plansz czytamy:

Gdynianie zaakceptowali ten styl do tego stopnia, że nazywają go często „gdyńskim” i kochają go jak wszystko, co gdyńskie. Chcąc, by ta miłość nie była ślepa będziemy tu, w ArchiBoksie, udostępniać wiedzę o tym fenomenie, pokazując źródła z których czerpali natchnienie gdyńscy architekci, prezentując najbardziej znane dzieła światowego modernizmu, a czasem pochylając się nad najwybitniejszych lokalnymi osiągnięciami w zakresie architektury i pokazując ludzi, którzy ją tworzyli.

 
 
Zwłaszcza teraz, kiedy wskutek pandemicznych obostrzeń instytucje kultury zamknęły się dla zwiedzających, warto tu zajrzeć w dzień albo podczas wieczornej wędrówki po Śródmieściu.

Wystawa powstała przy współpracy Muzeum Miasta Gdyni, Studia Architektury AOS i Wytwórni Studniak.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda