Miastoprojekcje wracają do IKM
Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? Filmy i dyskusje na temat architektury w miastach będą tematem kolejnego cyklu Miastoprojekcji w IKM. Podczas najbliższego spotkania obejrzymy jeden z sześciu filmów składających się na dokument „Świątynie kultury”, w którym Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską. Zapraszamy 27 stycznia o godz. 19.00 do sieni IKM przy ul. Długi Trag 39/40, wstęp wolny!

Film, „Świątynie kultury”, którego dwie części oryginalnie przedstawiają po trzy budynki, zostanie podzielony na prezentacje pojedynczych obiektów. Projekcjom będzie towarzyszyć rozmowa historyka sztuki Maksa Bochenka i architekt Moniki Arczyńskiej. Spróbują odpowiedzieć na pytania co sprawia, że budynki stają się ikonami, jak następuje proces ich „wrastania” w miasto, jakie są relacje między obiektami architektonicznymi a ich użytkownikami i dlaczego pod hasłem „Świątynie kultury” mieszczą się zarówno filharmonie i biblioteki, jak i budynek więzienia. Podczas najbliższego spotkania obejrzymy film Wima Wendersa o Filharmonii Berlińskiej, w lutym Karima Aïnouza – o Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.
Dokument „Świątynie kultury”, przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford – Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen – więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger – Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin – Operę w Oslo, a Karim Aïnouz – Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.
Każdy z tych budynków jest pokazany w zupełnie inny sposób, bo każdy z nich funkcjonuje na autonomicznych prawach i ma własną duszę: pod względem zewnętrznym i wewnętrznym zorganizowany jest również na innych zasadach. W filmie poznajemy nie tylko wizualny obraz tych budowli, lecz także ich architektoniczną strukturę, co we wszystkich przypadkach okazuje się znaczące. Każda z tych budowli na swój sposób staje się refleksem współczesnej kultury i doskonałym strażnikiem pamięci zbiorowej ludzkości. Jest też wyraźnym materialnym przejawem myśli i działalności współczesnego człowieka, a co więcej – pokazuje, jak wygląda jego życie, choć w każdym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym jego przejawem i perspektywą.
Miastoprojekcje, prowadzenie: Monika Arczyńska, Maks Bochenek
Data: 27 stycznia, godz. 19.00, „Świątynie kultury: Filharmonia Berlińska”
Data: 24 luty, godz. 19.00, „Świątynie kultury: Centrum Georgesa Pompido”
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40