Miasto na detoksie – ruszyła rekrutacja do projektu pilotażowego
W dniu 6 lipca 2017 r. ruszyła rekrutacja do projektu pilotażowego, który będzie realizowany w okresie od września 2017 r. do lutego 2018 r. w ramach kampanii „Miasto na detoksie”. Kampanię prowadzi od 22 marca 2017 r. miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
W rekrutacji może wziąć udział każda osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która prowadzi na terenie Gdańska gospodarstwo domowe i chce dobrowolnie przystąpić do pilotażu. Uczestnicy projektu wyłonieni w procesie rekrutacji przez pół roku będą podejmować działania prowadzące do wyeliminowania bądź przynajmniej ograniczenia ilości substancji niebezpiecznych w ich gospodarstwach domowych. W każdym miesiącu, zadania dotyczyć będą innej grupy produktów np. środków czystości, kosmetyków, zabawek itd., w których mogą występować substancje niebezpieczne. Wszystko odbywać się będzie przy wsparciu ekspertów. – Pilotaż rozpocznie się weryfikacją, jakie produkty mogące zawierać, bądź zawierające substancje niebezpieczne znajdują się w gospodarstwach domowych uczestników. – zwraca uwagę Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik prasowy GIWK, specjalista ds. edukacji ekologicznej.
Rekrutacja odbywać się będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie, należy zgłosić chęć udziału w pilotażu wypełniając formularz na stronie internetowej www.giwk.pl. - Na podstawie otrzymanych zgłoszeń oraz przyjętych kryteriów, wyłonimy gospodarstwa domowe, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. – wyjaśnia Jacek Skarbek prezes zarządu GIWK. – W drugim etapie odbędą się bezpośrednie rozmowy, dzięki którym wybierzemy min. 5 maks. 10 gospodarstw, które zaprosimy do pilotażu – dodaje.
To pierwszy tego rodzaju eksperyment prowadzony w Polsce. Oprócz niepowtarzalnej szansy oczyszczenia najbliższego otoczenia z substancji niebezpiecznych, mieszkańcy – uczestnicy projektu, będą mogli sprawdzić rezultaty swoich działań na podstawie badań zawartości wybranych substancji w próbkach moczu, które zostaną pobrane na początku i na zakończenie pilotażu. – Możliwość udziału w projekcie NonHazCity, to dla naszego Miasta wyjątkowa okazja, żeby zwrócić mieszkańcom uwagę na szkodliwą chemię obecną w coraz większej ilości w naszym otoczeniu. – podkreśla prezydent Piotr Grzelak.
Skąd się wzięła szkodliwa chemia?
Substancje chemiczne dodawane do różnych produktów miały spowodować, by nasze życie stało się łatwiejsze. Dzięki nim powstały nieprzywierające patelnie, ubrania wodoodporne i nastąpił rozwój rynku tworzyw sztucznych. Niestety, z czasem okazało się, że wiele z tych substancji ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i na jakość środowiska, w którym żyjemy. – Powodzenie pilotażu może być wstępem do poprawy jakości życia naszych mieszkańców, a dodatkowo Gdańsk jako pionier w tego typu działaniach, będzie mógł służyć przykładem innym miastom w Polsce. – dodaje z dumą prezydent.