Miasto Gdańsk stroi się na Święta
Tysiące kolorowych lampek i bombek, świetlne figury, barwne choinki, rozświetlone place, parki i skwery. W poniedziałek, 5 grudnia, po zapadnięciu zmroku Gdańsk rozbłyśnie światłem tworząc niepowtarzalny, świąteczny klimat. Pośród dobrze już znanych ozdób pojawią się także nowe figury, m.in. niemal autentycznych rozmiarów jednopłatowy samolot, bursztynowa bombka czy sylwetki gdańskich mieszczan. Tego dnia, o godzinie 17.00 odwiedzi nas także Święty Mikołaj.
Na terenie całego Gdańska przygotowano ozdoby, które rozbłysną światłem po zachodzie słońca. Wszystkie iluminacje będzie można obserwować od 5 grudnia do 2 lutego.
Świąteczne dekoracje w mieście, skromniej i oszczędniej
Gwiazdkowe iluminacje zagoszczą w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Gdańska. Na ul. Długiej i Długim Targu, pojawią się dekoracje na latarniach, a między kamienicami zawieszone zostaną świetlne przewieszki. Iluminowaną szatę otrzyma również Termometr Fahrenheita, a w lampki zostanie ubrana Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla. Na Targu Węglowym, mieszkańców i turystów pozdrawiać będą iluminowane gdańskie lwy, a na Targu Drzewnym ozdobione zostaną zarówno latarnie, jak i drzewa otaczające pomnik króla Jana III Sobieskiego.
Nowością tegorocznych bożonarodzeniowych iluminacji będzie zimowa dekoracja napisu GDAŃSK, znajdującego się na Ołowiance. Napis, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia obsypany będzie ledowymi śnieżynkami. Iluminacji nie zabraknie także w innych dzielnicach Gdańska.
- Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku energii elektrycznej i rosnące ceny prądu wymusiły na nas zredukowanie zakresu iluminacji. Ze względów oszczędnościowych zrezygnowaliśmy ze świetlnych ozdób na ul. Piwnej oraz na ul. Wajdeloty. Mniej będzie też iluminacji na słupach trakcji tramwajowej – ich liczbę ograniczyliśmy z 92 do 27 kompletów iluminacji. Zrezygnowaliśmy również z planowanego zakupu nowych elementów - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Jednocześnie chcemy podkreślić, że montowane elementy iluminacji są energooszczędne i odpowiadają obecnym normom energetycznym. Ponadto na bieżąco kontrolować będziemy pobieraną przez nich energię elektryczną.
Na terenie miasta powiją się także świetlne iluminacje przygotowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. W Parku Kuźniczki we Wrzeszczu będzie można spotkać m.in. Dobosza i choinkę z napisem „Wesołych Świąt”, na Zielonym Moście stanie świetlny tramwaj, a przy Moście Stągiewnym przechodnie zobaczą instalację przedstawiającą autobus.
Nowe wątki tematyczne iluminacji pojawią się na Placu Kobzdeja. Staną tam figury gdańskich mieszczan – dama, chłopiec i dwie pary. Nieopodal, na Skwerze Heweliusza także czekają nowości. Sąsiedztwo Muzeum Bursztynu zobowiązuje, więc stanie tam bursztynowa bombka i gdańskie jajo faberge.
Nowością, zarówno w lokalizacji, jak i figurach, będą iluminacje, które pojawią się w parku im. Jana Pawła II na Zaspie. Będą one nawiązywały do lotniczej historii tego miejsca. Odwiedzający spotkają choinkę z motywem lotniczym, lotnicze latarniowce i ramkę Portu Lotniczego Gdańsk. Największą atrakcją będzie jednak samolot przypominający dawne jednopłatowce. Jego wymiary wyniosą 5,6m/4,4 m/1,7 m. Będzie można do niego wsiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcia
.
Do Parku Oliwskiego wróci uwielbiana przez mieszkańców i turystów kurtyna świateł, będzie tam też można spotkać m.in. trójwymiarowe żaglówki, królewskiego pawia oraz wiele innych ozdób i dekoracji. Spacerując promenadą prowadzącą do mola w Brzeźnie mieszkańcy i turyści będą mijali świetlną kotwicę i baśniowe dźwigi.
Bajkowe iluminacje na Jarmarku
Jarmark Bożonarodzeniowy, największa zimowa atrakcja turystyczna Gdańska, rozbłysnął już świątecznymi lampkami. Śnieżynkowe bramy wprowadzają odwiedzających na teren wydarzenia, a świetlne niebo na ul. Bogusławskiego rozbłyska nad głowami przechodniów. Na środku Targu Węglowego stoi, przygotowana we współpracy z Lasami Państwowymi - nowa "Leśna Altana ", a na terenie jarmarku, nieopodal Wielkiej Zbrojowni czeka fotopunkt ze skrzydłami aniołów.
- Wszystkie iluminacje od lat przygotowujemy z poszanowaniem środowiska - stosujemy miękkie, żółte światło i wykonujemy je w energooszczędnej technologii EKO LED. To szczególnie istotne w czasach kiedy zwracamy dużą uwagę na zużycie energii elektrycznej - całość kosztów przez nowe elementy iluminacji wynoszą około 8,80 złotych dziennie – mówi Marek Krzymiński, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Magiczna wizyta wyczekiwanego gościa
W poniedziałek, 5 grudnia, o godzinie 17.00 na mieszkańców i mieszkanki Gdańska, a także wszystkich miłośników naszego miasta czeka niespodzianka. Od strony Targu Rybnego na Motławie pojawi się ozdobiony lampkami i świetlnymi łańcuchami żaglowiec „Bonawentura”. Na jego pokładzie płynąć będzie Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość zacumuje przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów i ok. godz. 17.30 wyruszy w barwnym korowodzie z Mostu Stągiewnego na Długi Targ.
Tam w towarzystwie Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska uroczyście odpali światełka na największej gdańskiej choince. Podczas wyjątkowej wizyty nie zabraknie także niespodzianek. Uroczystości towarzyszyć będą występy artystyczne Teatru GAK i Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz koncert zespołu Taraban i kwartetu jazzowego.
Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się od ponad 30 lat. Przy fontannie Neptuna stanie drzewko udekorowane pół tysiącem lampek ledowych, bombkami i innymi gwiazdkowymi ozdobami. Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18.00.
Gdańska Wigilia
Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie, na Długim Targu odbędzie się Gdańska Wigilia. 18 grudnia o godz. 16.30 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże mieszkańcom świąteczne życzenia. Wcześniej, o godz. 15.30 z Targu Węglowego na ulicą Długą przejdzie grupa kolędników i pasterzy z gwiazdą, turoniem, i aniołami na szczudłach oraz aktorzy w strojach gdańskich mieszczan. O godz. 16.00 zabrzmi kolęda wykonana na carillonie i rozpoczną się występy aktorów Teatru GAK i Zespołu Pieśni i Tańca "Gdańsk" oraz ukraińskiego chóru "Vyrij”.
Długa historia gdańskiego świętowania
Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.
fot. Dominik Paszliński /media.gdansk.pl