„Mgła” na Wzgórzu głosem rapera
Załóżcie słuchawki, oderwijcie się od rzeczywistości i ruszajcie na spacer zakątkami gdyńskiego Wzgórza św. Maksymiliana. Po drodze gęsta mgła, wybita szyba i okoliczni mieszkańcy. W literacką podróż po życiu dzielnicy zabiera Piernikowski, czyli połowa podbijającego rapową scenę duetu Syny. Artysta użyczył głosu do audiobooka już wcześniej opublikowanego opowiadania Salci Hałas.
Dzielnica przemówiła ludzkim głosem. Dokładniej – głosem rapera. Na YouTube można już wysłuchać wyjątkowego audiobooka opartego na opowiadaniu „Mgła” Salci Hałas. To opowieść tajemnicza, oparta na lokalnych legendach, nasiąknięta atmosferą jednej z gdyńskich dzielnic, która pod literacką otoczką odsłania obraz tego miejsca widzianego oczami jego mieszkańców. Jednym słowem – dzielnicowa sztuka.
Posłuchaj tu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=B65hBrr7Yto&feature=emb_logo
Jeśli do tego dołożymy znany głos i niepodrabialny muzyczny sznyt, pozycja staje się obowiązkowa dla każdego gdynianina. Za tę warstwę jest odpowiedzialny Robert Piernikowski, czyli członek duetu Syny, który od kilku lat podbija rapową i alternatywną scenę.
W czytanej przez niego „Mgle” da się odczuć charakterystyczny styl, którym konsekwentnie dociera do nowych słuchaczy, a muzyka przygotowana przez Piernikowskiego dosłownie przenosi do gęstego klimatu znanego z albumów wydanych do tej pory z jego udziałem. Ci, którzy jeszcze nie spotkali się z jego twórczością, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości – mowa o artyście, który wymyka się z dobrze znanych schematów i oprócz publikacji nakładem Latarnia Records ma za sobą także współpracę z popularnym Asfalt Records, nominacje do „Paszportu Polityki” i Fryderyka za najlepszy album alternatywny czy nagrodę za teledysk roku podczas PL Music Video Awards.
Podstawa gdyńskiego biennale
Samo opowiadanie Salci Hałas można było przeczytać już wcześniej – audiobook z raperem jest nowym spojrzeniem na twórczość związaną z jedną z gdyńskich dzielnic. Przypomnijmy, że oba dzieła są elementami Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej w Gdyni, za które odpowiada stowarzyszenie Traffic Design. Pierwotnie tekst „Mgły” miał być swego rodzaju briefem dla artystów projektujących zmiany miejskich przestrzeni w ramach Biennale.
Bieżąca edycja została skoncentrowana właśnie wokół dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana. Salcia Hałas zbierała materiał, który posłużył za kanwę jej opowieści m.in. przez wniknięcie w życie dzielnicy – pisarka była obecna podczas spotkań kółka bibliotecznego, pracowała w dzielnicowym sklepie czy uczestniczyła w zakładaniu ogrodu społecznego.
W ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej w przestrzeni miasta pojawiły się już wcześniej nowe instalacje. To m.in. osiedle dla ptaków na budynku szkoły czy neon w przejściu prowadzącym do dzielnicy. Projektanci szykują jeszcze kilka ważnych zmian, w tym redesign ulicy Focha czy nowe rzeźby miejskie. Projekt jest współfinansowany przez miasto Gdynia.
Źródło: UM Gdynia