Metamorfoza Biblioteki Obłuże
Nowe pomieszczenia do relaksu, nauki i na warsztaty oraz lekcje biblioteczne, przestrzeń dla młodzieży, przenośna scena, telewizor i konsola PlayStation, a także magiczna ściana dla najmłodszych. Ponadto stanowisko bibliotekarza, komfortowy pokój socjalny dla pracowników i winda.
Remont w Bibliotece Obłuże przy ulicy Boisko 6 rozpoczął się 1 lipca. W trzy miesiące - kosztem 235 tysięcy złotych, z czego 85 tysięcy przeznaczono na wyposażenie - Filia nr. 1 Biblioteki Gdynia zmieniła się nie do poznania.
- Przygotowując się do przedsięwzięcia, wzięliśmy pod uwagę potrzeby czytelników w każdym wieku. Pomieszczenie usytuowane przy wejściu do filii przeszło kompletną metamorfozę, aby spełnić oczekiwania mieszkańców, a przede wszystkim stać się komfortowym i atrakcyjnym wizualnie miejscem spotkań. Po atrakcyjną ofertę kulturalną nie trzeba jechać do centrum, wystarczy odwiedzić osiedlową bibliotekę – mówi Anna Czeran, kierowniczka Biblioteki Obłuże.
Nowości
Po zmianach do dyspozycji czytelników są dwa wielofunkcyjne pomieszczenia, w których przygotowano miejsce zarówno do relaksu, jak i nauki. Relaks zapewnią kanapy z wysokimi oparciami, przytulne fotele i stoliki, dzięki którym czas spędzony w bibliotece z pewnością się wydłuży. Powstała też wygodna i atrakcyjna przestrzeń dla młodzieży, której do tej pory w bibliotece nie było.
Biblioteka Obłuże to nie tylko księgozbiór, ale i miejsce realizacji dzielnicowych projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki nowej aranżacji przestrzeń tę będzie można wykorzystać jeszcze lepiej. W nowo wyremontowanych pomieszczeniach będą odbywały się m.in. spotkania autorskie, na potrzeby których zakupiono przenośną scenę.
Obecnie, mimo pandemii, Biblioteka Obłuże podtrzymuje kontakt z czytelnikami w sieci, oferując spotkania online dostępne na stronie Biblioteki Gdynia na Facebooku. Już wkrótce, prosto z czytelni po metamorfozie będą transmitowane teatrzyki dla dzieci oraz spotkania dla dorosłej widowni.
Dla najmłodszych bywalców czytelni zakupiono także telewizor i konsolę PlayStation oraz pierwszą w Bibliotece Gdynia „magiczna ścianę”. Jest to multimedialne urządzenie, które spełnia funkcje edukacyjne, ale i dostarcza rozrywki, dostosowując system dla osób w różnych przedziałach wiekowych. W końcu nie samymi książkami dzieci żyją.
W tym samym pomieszczeniu, za szklaną ścianą, przygotowano przestrzeń na warsztaty oraz lekcje biblioteczne realizowane przez pracowników biblioteki ściśle współpracujących z lokalnym środowiskiem i Radą Dzielnicy. Będzie to również nowe miejsce dla spotkań Klubu Rodzica na Obłużu.
Dzięki niedawno uruchomionej windzie, sfinansowanej z projektu Budżetu Obywatelskiego, Biblioteka Obłuże stała się także dostępna dla osób, które mają problemy z poruszaniem się oraz dla matek z dziećmi w wózkach.
- Znam tę bibliotekę od wielu lat, miałem tu jako Radny Miasta swoje dyżury i spotkania z mieszkańcami. Patrząc na to, co przez ostatnie lata się tu zmieniło, to jest niesamowite. Udało się wymienić wszystko w środku - mamy nowe meble, nowe zabawy interaktywne. Ale przede wszystkim mamy windę, której finansowanie z budżetu obywatelskiego wybrali sami mieszkańcy. Nie byłoby tego, gdyby nie wspaniała ekipa, która to prowadzi od wielu lat – kierowniczka pani Anna Czeran, która udziela się także w Radzie Dzielnicy, przewodniczący Rady Dzielnicy Wojciech Lipiński, który w budżecie Rady Dzielnicy pamięta o tej placówce i co roku przeznacza środki na jej działanie – na zakup książek i innych potrzebnych rzeczy. Udało się dzięki temu zrealizować wspaniałą inwestycję. Nie możemy się tylko doczekać aż czytelnicy, mieszkańcy tych dzielnic północnych będą mogli korzystać z tej czytelni - powiedział na symbolicznym otwarciu bez udziału mieszkańców Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Źródło: UM Gdynia