Masz pomysł na inwestycję w dzielnicy? Zgłoś się, zostały 3 dni
Dzięki wygranej w edycji z 2021 roku Budżetu Obywatelskiego, plac zabaw Parku Zielonym w dzielnicy Aniołki został wyremontowany. Są tu teraz nowe urządzenia, wymieniono podłoże i ogrodzenie. Ty również możesz zmieniać swoje otoczenie - wystarczy pomysł zamienić w projekt i zgłosić go do tegorocznej edycji BO. Zostało jednak niewiele czasu - wnioski można składać tylko do piątku, 3 marca, do godz. 23.59.
Atrakcyjny plac zabaw dzięki BO
Zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego 2021 brzmiał: "Modernizacja placu zabaw w Parku Zielonym - bezpieczne i ciekawe miejsce zabaw dla wszystkich dzieci". Zakładał on m.in. wymianę wymytego żwirowego podłoża na nową nawierzchnię, demontaż urządzeń będących w złym stanie technicznym, naprawę i uporządkowanie zniszczonego ogrodzenia, montaż nowych urządzeń do zabawy - tzw. instalacji integrujących, a także montaż linarium.
Prace trwały niecałe dwa miesiące - rozpoczęły się na początku stycznia, a zakończyły pod koniec lutego br.
Plac zabaw znajduje się w Parku Zielonym, w sąsiedztwie budynków Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To pierwszy plac zabaw, który powstał w tej dzielnicy, a obecnie jedyny w dolnym tarasie Aniołek.
Umowę na realizację inwestycji podpisano z Grupą Magic Garden. Koszt prac wyniósł ponad 244 tys. złotych.
Zgłoś do Budżetu Obywatelskiego inwestycję lub projekt społeczny
Nowe place zabaw, lub ich modernizacje, siłownie plenerowe, nowe boiska - to najczęściej zgłaszane przez mieszkańców projekty do gdańskiego BO. W ostatnich latach jest też coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie zapomnianych bądź zaniedbanych terenów zielonych, które stają się atrakcyjne dla lokalnych społeczności. Mieszkańcy chętnie zgłaszają też tzw. projekty miękkie, które są ciekawym pomysłem np. na spędzanie czasu wolnego. W poprzednich latach proponowano m.in. ogólnodostępne zajęcia fitness "pod chmurką", zajęcia nordic walking czy spacery z wózkami dziecięcymi połączone z gimnastyką. Jeżeli macie państwo podobny pomysł, potrzebę, a może chcielibyście wziąć udział w zajęciach, jakich jeszcze w Gdańsku nie było, a które cieszą się dużym zainteresowaniem w innych miastach czy gminach - zgłoście to do BO.
Ile pieniędzy na dzielnice, ile na projekty ogólnomiejskie?
Z ogólnej puli BO na projekty dzielnicowe przeznaczono na przyszły rok 16 624 463 złotych, w tym na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 złotych. Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 złotych.
Wartość jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu - 380 tys. złotych.
Koniec z papierowymi wnioskami
Aby ułatwić procedury, w edycji BO 2024 cały proces składania projektu odbywa się wyłącznie w systemie elektronicznym. Nie ma już konieczności dostarczenia wersji papierowej wniosku i papierowych załączników do urzędu. Co jednak równie ważne, do każdego zgłaszanego projektu należy dołączyć listę poparcia mieszkańców - zgłaszając projekt dzielnicowy wymagany jest przynajmniej 1 podpis poparcia od mieszkańca danej dzielnicy, przy projekcie ogólnomiejskim - potrzeba 30 podpisów mieszkańców Gdańska, którzy popierają projekt.
Harmonogram BO 2024
- 3 lutego - 3 marca 2023 r. - zgłaszanie projektów
- 3 lutego - 3 kwietnia 2023 r. - weryfikacja formalna i wstępna projektów
- 3 lutego - 30 czerwca 2023 r. - weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego
- do 11 sierpnia 2023 r. - weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny
- do 18 sierpnia 2023 r. - losowanie numerów projektów do głosowania
- 11 września - 25 września 2023 r. - głosowanie
- do 29 września 2023 r. - ogłoszenie wyników głosowania.