mobile

Mariusz Waras – Loop. Wystawa interaktywna w CSW Łaźnia 1

Mariusz Waras to wszechstronny artysta, autor kilkuset murali w ponad czterdziestu krajach, grafik i ilustrator, który zajmuje się również działalnością dydaktyczną i kuratorską. W ramach wystawy w CSW ŁAŹNIA 1 artysta stworzy żywe, multimedialne obrazy. Praca prezentowana na głównej sali będzie składać się z projekcji w 360 stopniach, w której trójwymiarowe elementy będą reagować na obecność i ruch widzów. Oprócz tego będzie można zobaczyć interaktywne instalacje, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 26 lipca o godzinie 18.00.

mat.pras.
Mariusz Waras – Loop. Wystawa interaktywna w CSW Łaźnia 1

O stronę technologiczną projektu zadba artysta i motion designer Radosław Deruba. Za trening sztucznej inteligencji odpowiedzialny będzie Patryk Chyliński. Warstwą dźwiękową zajmie się producentka muzyki elektronicznej Gosha Savage.

Artysta o wystawie

- Punktem wyjścia wystawy i jej główną materią są moje prace (głównie obrazy) i ich język. Podobnie jak robię to podczas pracy nad obrazem, sięgnąłem do – konsekwentnie tworzonej od początku powstawania projektu M-City – cyfrowej biblioteki elementów, będących graficznymi odpowiednikami różnych obiektów miejskich. Wykorzystując narzędzia sztucznej inteligencji, wizualizacji 3D oraz udźwiękowienia, wspólnie z zespołem, stworzyłem wystawę w pełni korzystającą z nowych technologii. Inspiracją były przede wszystkim najnowsze narzędzia z obszaru AI, AR, VR oraz chęć eksploracji możliwości jakie one niosą – zarówno w procesie twórczym, jak i w poszerzaniu możliwości odbioru i interakcji. Odwołałem się również do swoich pierwszych fascynacji i działań w przestrzeni cyfrowej: początków demosceny, pikselowej estetyki, kolektywności, bliskości subkultur cyfrowych oraz subkultury grafficiarskiej, muzycznej i klubowej. Ponadto nawiązałem do pokoleniowego entuzjazmu wobec nowych narzędzi technologicznych, przede wszystkim internetu, niespotykanych wcześniej możliwości i form komunikacji, wymiany i organizacji. Jestem rozpoznawany przede wszystkim jako twórca murali i obrazów. Natomiast wystawa LOOP jest okazją do podjęcia mniej eksponowanych obszarów mojej twórczości i przeprowadzenia interaktywnego eksperymentu wykorzystującego nowoczesne narzędzia kreacji. Wystawa ma na celu poszerzanie kanałów oddziaływania sztuki, rozbudowanie u odbiorcy możliwości jej doświadczania, konkretnie – chwilowego zanurzenia w moim świecie. LOOP jest wyrazem twórczego poszukiwania możliwości, chęci eksplorowania i współtworzenia nowej rzeczywistości oraz dostępnych lub możliwych w niej narzędzi, jest artystyczną próbą odnajdywania szans wśród zagrożeń.

Mariusz Waras

Urodzony w 1978 roku w Gdyni, doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu na Wydziale Architektury, na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Dyplom magisterski i doktorski obronił w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w latach 2008–2014 był tu asystentem prof. Jerzego Ostrogórskiego w Pracowni Malarstwa. W latach 2010–2013 prowadził Pracownię Projektowania Graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów, następnie pomiędzy 2013 a 2014 rokiem był asystentem prof. Henryka Cześnika w jego dyplomowej Pracowni Malarstwa w Gdańsku. Od 2014 do 2021 roku prowadził Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. Oprócz pracy akademickiej zajmuje się projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym. To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu M-City, który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej – w tym stoczniowej – i środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży oraz maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza do aktualnych wydarzeń – zmrużenie oka w stronę jednego ze źródeł street artu. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych. Współtwórca think tanku POGODA, zajmującego się zarządzaniem szeroko pojętą kulturą. Od 2018 roku jest kuratorem festiwalu DICTADOR ART MASTERS odbywającego się na terenie destylarni w kolumbijskiej dżungli. Miejsce to cyklicznie odwiedza czołówka światowych artystów z nurtu street artu, urban artu i sztuki współczesnej. Obecnie wspólnie z marką Dictador, autor kolekcji NFT w ArtHouse Spirits DAO i autor złotej butelki z edycji „M-City Golden Cities” sprzedanej za 1,5 mln dolarów.

Mariusz Waras. Loop. 26.07 – 13.10.2024

Kuratorka: Anna SZYNWELSKA

MIEJSCE: CSW ŁAŹNIA, UL. JASKÓŁCZA 1, GDAŃSK

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda