mobile

Mahoniowo, czy zdrowo?

Lato w pełni, mahoniowy kolor skóry staje się tym najbardziej upragnionym przez wielu. Jednak czy kąpiele słoneczne są dla nas bezpieczne, o to i inne kwestie dotyczące pielęgnacji skóry latem, Karolinę Breską ze Studia Urody Bellezza pytała Natalia Karcz-Kaczkowska.

TAGI
Mahoniowo, czy  zdrowo?

Mamy lato, niektórzy powiedzieliby, że upragnione lato, ale czy nasza skóra też tak cieszy się na intensywne promienie słoneczne?

Drodzy Państwo, przytoczę znane powiedzenie – co za dużo, to niezdrowo. I tak jest z właśnie z naszym upragnionym i długo wyczekiwanym słońcem. Ekspozycja na słońce niesie za sobą wiele zagrożeń i dlatego też powinna być umiarkowana i kontrolowana. Wiadomo, że słońce jest niezbędne do życia i w małych dawkach ma korzystny wpływ na nasz nastrój, może być doskonałym lekarstwem na niektóre formy depresji. Korzystnym efektem działania promieniowania UVB na skórę jest również synteza witaminy D3. Odgrywa ona dużą rolę w metabolizmie wapnia, zwiększając wchłanianie jelitowe , stymulując tworzenie i mineralizację tkanki kostnej. Jednak nadmierne używanie słońca może spowodować poparzenia skóry, zaburzenia barwnikowe ( plamy, ostudę, lub bielactwo ), fotouczulenia, fotodermatozy, fotoimmunosupresję . A przede wszystkim przyspiesza starzenie się skóry. Co za tym idzie? Pojawiają się przebarwienia, skóra się zażółca, traci gęstość i elastyczności a w rezultacie pojawiają się głębokie zmarszczki.

Z jednej strony wiele osób uwielbia się opalać, z drugiej jednak, szczególnie kobiety mają obawy dotyczące tego, jak duży wpływ ma słońce na starze się skóry? Jak temu zapobiec?

Możemy starać się przebywać na słońcu nie dłużej niż 15 minut i w okresie nie dużego promieniowania UV. Jeżeli to nam się nie uda to przed ekspozycją naszej skóry na słońce możemy się do tego odpowiednio przygotować. Pomoże nam spożywanie niektórych pokarmów z zawartością karotenoidów, witaminy C oraz D. Zapewnia to lepszą fotoprotekcję, jednak nie zastąpi nam dobrych produktów do ochrony przeciwsłonecznej. Przed wyjściem na słońce należy określić odpowiedni fototyp skóry i zastosować odpowiedni produkt do ochrony przeciwsłonecznej w dużych ilościach i w miarę potrzeb nakładać go ponownie.

Nasza skóra latem wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jakie zatem zabiegi w okresie letnim są wskazane, a których należy unikać?

W okresie letnim przede wszystkim zapewnijmy sobie wysoką ochronę i nawilżenie skóry. Wskazane są zabiegi mocno i intensywnie nawilżające, które nie naruszają naskórka i za mocno go nie złuszczają. Absolutnie nie możemy poddawać się zabiegom laserowym czy mocno złuszczającym( kwasy o dużej penetracji i stężeniu) aby nie doszło do poparzeń czy zmian pigmentowych skóry. Przed wyjściem na słońce stosujmy kremy z wysokim filtrem, nawet pod makijaż.

Dzieci, o ich skórę trzeba dbać szczególnie. Jakie są zatem zalecenia dotyczące skóry dziecka latem?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Nie wolno wystawiać niemowląt i małych dzieci na bezpośrednie działanie słońca. Szukajmy cienia i unikajmy ekspozycji w godzinach szczytowego nasilenia światła słonecznego. Chrońmy dzieci za pomocą kapeluszy , okularów przeciwsłonecznych i bielizny bawełnianej. Stosujmy produkty do ochrony przeciwsłonecznej i nakładajmy ich obficie i bardzo często.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda