mobile
REKLAMA

Luty w Teatrze Gdynia Główna

W lutowym repertuarze Teatru Gdynia Główna na najmłodszych ponownie czeka Stacja Bajek z interaktywnym przedstawieniem „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”. Z kolei na widzów dorosłych – nowy cykl Zderzeń teatralnych. Tym razem „Kobieta Projekt” i dwa ważne spektakle: „Rodzanice" oraz „Maska”.

informacja prasowa
Luty w Teatrze Gdynia Główna

Nowy projekt Teatru Gdynia Główna „Zderzenie teatralne – Kobieta Projekt” ukaże widzom kondycję kobiety poprzez obrzęd słowiański w sztuce „Rodzanice” i futurystyczną wizję Stanisława Lema w „Masce”. Co łączy te bohaterki? Aby odnaleźć odpowiedź na to pytanie, trzeba obejrzeć oba spektakle, które zostaną zagrane 18 lutego, jeden po drugim.

W lutym, oprócz tematów dla dorosłych, nie zabraknie też opowieści dla najmłodszych. W Stacji Bajek czeka interaktywna i fascynująca podróż w spektaklu pt. „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”.

„Kobieta Projekt”, czyli cykl Zderzeń Teatralnych

Wykreowana na obraz ideału, zamknięta w cudzych projektach i oczekiwaniach, niedecydująca o swoim losie, manipulowana, kontrolowana, zamknięta w stereotypach kulturowych. To „Kobieta Projekt” – najnowsza propozycja teatralna Teatru Gdynia Główna, a pierwsza z cyklu Zderzeń Teatralnych 2023.
 

– Zbliżające się święta – tak tradycyjnie obchodzone w naszym kraju – czerpiące z kultury amerykańskiej i komunistycznej, które przedmiotowo gloryfikują kobietę, stały się powodem dla twórców naszego teatru przeciwstawieniu się tym popularnym obrządkom. Proponujemy spojrzeć na kondycję kobiety poprzez obrzęd słowiański i futurystyczną wizję Stanisława Lema – informują artyści z Teatru Gdynia Główna.

Umiejscowienie losu kobiety, w takiej czasoprzestrzeni wydaje się niemożliwe i arcyciekawe. Możemy to osiągnąć, dzięki dwóm spektaklom – „Rodzanice" wg tekstu Barbary Piórkowskiej i pieśni tradycyjnych oraz „Masce” Stanisława Lema. Dzięki dwóm bohaterkom: Najmłodszej z rodu kobiet i Maszy, morderczej maszyny stworzonej do zabijania. To, co łączy obie bohaterki (tej z przeszłości i z przyszłości), to powtarzalność losu, naznaczenie ról, zaprogramowanie, zaprojektowanie życia.

Czy Najmłodsza i Masza podejmą próbę przerwania, zmiany tego, co nieuniknione i powtarzalne? Czy starczy im siły do przeciwstawienia się narzuconemu Losowi wszystkich matek z rodu oraz temu, co zapisane w programie komputerowym? Jak zacząć walkę? Czy jest to możliwe?

Oba spektakle wyreżyserowała Ewa Ignaczak.

„Rodzanice” na motywach „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej

W tym spektaklu na pierwszym planie jest kobieta i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością o jej społecznej roli. Co musi się wydarzyć w jej życiu, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą? Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków”?

To emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji.

Pieśni wykorzystywane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł, m.im. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego – bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Asystentka reżyserki: Ida Bocian
Obsada: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak-Fryc, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska

„Maska” Stanisława Lema

To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu!

Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida – Maszy, u której pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.

Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości. Nagłe pojawienie się ludzkich uczuć doprowadzi do walki z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty. Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?

Spektakl „Maska” wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema, gdzie android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska
Muzyka: Maciej Szkudlarek
 

Kiedy?

  • sobota, 18 lutego o godz. 18.00.

Gdzie?

  • Teatr Gdynia Główna przy placu Konstytucji 1, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1).


Na oba spektakle obowiązuje jeden bilet: 80/70 zł.

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.
 

Stacja bajek: „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”

Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci. Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym.

Spektakl Grzegorza Kujawińskiego zaprosi widzów do interaktywnej i fascynującej gwiezdnej podróży oraz  śledzenia losów charakternych astronautów. Opisana z humorem i pełna przygód oraz nawiązań do popularnych książek i filmów podróż udowodni też, że nawet w pustce międzygwiezdnej nie można zapomnieć o całkiem ludzkich przywarach.

Czy spotkanie z obcą rasą stanie się receptą na takie bolączki? Jak bardzo obcy są nasi przyjaciele z głębokiego kosmosu?

Przedstawienie „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” mimo lokalizacji w głębokiej próżni błyskotliwie i przekonująco skupia się całkowicie ziemskich tematach, zaskakuje też głębokim przesłaniem ekologicznym i społecznym. Spektakl zrealizowano w hołdzie dla twórczości francuskiego reżysera i iluzjonisty – Georgese’a Mélièsa.
 

Kiedy?

  • niedziela, 26 lutego o godz. 12.00.

Gdzie?

  • Teatr Gdynia Główna przy placu Konstytucji 1, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1).


Wydarzenie jest dostępne na Facebooku.

fot. gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda