mobile

Lotnicy świętują okrągłą rocznicę

Zaszczytny jubileusz, bo już 70. rocznicę utworzenia swojego pułku świętowali w sobotę gdyńscy lotnicy z Babich Dołów. Dokładnie w 1952 roku powstał 34. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, w którym przez lata służyły setki pilotów czuwających nad powietrznym bezpieczeństwem Polski.

Informacja prasowa
Lotnicy świętują okrągłą rocznicę

Jubileuszowe obchody przy symbolicznym obelisku i umieszczonym na cokole samolocie TS-8 Bies w Babich Dołach, fot. Michał Puszczewicz

Od 29 stycznia 1952 roku do początku roku 1995 trwała oficjalna historia wojskowych lotników, którzy czuwali nad powietrznym bezpieczeństwem kraju w gdyńskich Babich Dołach. To 34. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, czyli wyjątkowa formacja, która na stałe wpisała się w świadomość kilku pokoleń gdynian, a do dziś stanowi element tożsamości mieszkańców północnych dzielnic miasta – w szczególności wspomnianych Babich Dołów.
 

Symboliczne wspomnienie lotniczej historii


To właśnie tam, przy charakterystycznym samolocie TS-8 Bies, który dziś pełni rolę dzielnicowego pomnika symbolicznie rozpoczęły się obchody okrągłej, 70. rocznicy utworzenia 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. W uroczystościach wzięli udział oczywiście sami piloci i ich bliscy – w tym Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 34. PLM i Sympatyków Lotnictwa czy Morski Klub Seniorów Lotnictwa – ale także przedstawiciele lokalnej społeczności i władze miasta, które reprezentował na miejscu wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Marek Łucyk.

Władze miasta podczas jubileuszu lotników reprezentował wiceprezydent ds. rozwoju, Marek Łucyk (na zdj. pierwszy z prawej), fot. Michał Puszczewicz
Władze miasta podczas jubileuszu lotników reprezentował wiceprezydent ds. rozwoju, Marek Łucyk (na zdj. pierwszy z prawej), fot. Michał Puszczewicz

Przy okazji jubileuszu 70. rocznicy utworzenia formacji delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów przy obelisku ku pamięci zmarłych lotników, który znajduje się tuż przy samolocie w Babich Dołach. Obelisk przyozdobiła też nowa tabliczka przypominająca o okrągłej rocznicy obchodzonej w 2022 roku. Uczestnicy uroczystości zwiedzili też teren pobliskiego lotniska, który nierozerwalnie wiąże się z historią 34. PLM. Jubileuszowe obchody zakończyło spotkanie w Klubie 43. Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, które było okazją do wspomnień dla byłych lotników.

Pamiątkowy obelisk w Babich Dołach zyskał tabliczkę poświęconą 70-leciu uformowania 34. PLM, fot. Michał Puszczewicz
Pamiątkowy obelisk w Babich Dołach zyskał tabliczkę poświęconą 70-leciu uformowania 34. PLM, fot. Michał Puszczewicz
 

O formacji


34. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w gdyńskich Babich Dołach został sformowany na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z 10 grudnia 1951 roku. Formacja miała zostać utworzona na bazie eskadry myśliwskiej ówczesnego 30. Pułku Lotnictwa MW. W 1952 roku, u swoich początków, liczyła dwie eskadry posiadające po 3 klucze lotnicze, a pierwszym dowódcą nowego pułku był kpt. mar. pil. Konstanty Jankowski.

Początkowo 34. PLM był wyposażony w 20 samolotów. Kolejne lata to dalszy rozwój, zmiana wyposażenia, kilkukrotna zmiana nazewnictwa i kilka modernizacji lotniska w Babich Dołach. Historia formacji sięga 1994 roku, gdy zadecydowano o zreorganizowaniu lotnictwa Marynarki Wojennej, powołując istniejącą do dziś Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej i jednocześnie rozformowując 34. PLM. Na jego bazie z dniem 1 stycznia 1995 roku powstał natomiast 1. Dywizjon Lotniczy MW.

W październiku 2018 roku, w ramach projektu zgłoszonego do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego przez jednego z mieszkańców wyremontowano symbolicznie przypominający o lotniczej historii Babich Dołów samolot TS-8 Bies, który został ustawiony na cokole przy ulicy Ikara.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda